För att säkra upp sin topplacering och säkra avancemanget till Allsvenskan har Sirius idag förstärker truppen med en ny offensiv spelare under hösten.
Amerikanskan Tessa Gavilsky, 24 år, förstärker truppen under hösten. Hon kommer närmast från spel i NWSL och Ottawa Fury men spelade vårsäsongen 2012 i Söderettan med Mallbackens IF. Där hann hon med att göra tre mål innan hon fick avbryta säsongen på grund av en skada. Nu är hon igång igen och har spelat hela våren med Ottawa Fury.
Enligt sportchef Gunnar Källsten har Sirius under en tid funderat på att bredda truppen med en spelare som har ett bra huvudspel och enligt Källsten skall Tessa fylla den kravbilden. Tessa är i grunden en offensiv mittfältare/forward som ska vara bra i luften över hela planen, bra på att hålla i bollen och fördela spelet.
Sirius har tappat ett par spelare, flera dras med skador och några ska iväg på olika landslagsuppdrag. Sirius är därför mycket nöjda med att göra klart med en spelare som Tessa Gavilsky. Däremot är det lite oklart när hon blir spelklar då det hänger på hur snabbt Ottawa Fury och Kanadas Fotbollförbund kan hanterar ärendet.