UNIK byter huvudtränare och sportchef mitt under brinnande säsong.
Mitt under brinnande säsong sker det stora förändringar i division 3-laget UNIK. Den tidigare tränaren Poya Asbaghi slutar för att bli assisterande tränare i division 1-laget FC Athletico, tidigare assisterande tränaren Abbe Baghoomian blir ny huvudtränare och tar samtidigt ansvaret för samtliga sportchefsfrågor. Och Erkan Dogan blir assisterande tränare.
Sportchefen Magdy Refai som varit en viktig del av klubbens utveckling och som satt sin prägel på föreningen slutar. Enligt uppgift på grund av privata skäl men tillfället kunde inte ha varit mer illa valt.
På föreningens hemsida kan man läsa att klubben tycker att det är synd att man tappar huvudtränaren mitt i säsongen. Samtidigt menar man att det inte är någon katastrof då en annan känd och respekterad röst i Abbe Baghoomian tar över. Även Erkan Dogan är ett välbekant ansikte i klubben.
UNIK ligger för närvarande på sjunde plats i herrtreans tabell med 14 poäng och är avsågade från toppstriden där Aspudden för närvarande innehar kvalplatsen med 23 poäng. Serieledarna Norrtälje har 27 poäng. Under nedflyttningsstrecket ligger Älvsjö med 10 poäng, man befinner sig närmare nedflyttningslagen än topplagen, men det är jämnt i mitten av tabellen.