Bälinge förlorade för femte gången den här säsongen när BKV Norrtälje kom på besök på Bälinge IP. Matchen slutade 0-3 och Bälinge ligger nu sist i tabellen.
Bälinge har fått en mardrömsstart på säsongen. På de sex inledande matcherna har laget endast fått ihop en poäng och ligger därmed sist i tabellen. På lördagen kom obesegrade BKV Norrtälje till Bälinge IP. Ett lag som vräkt in mål i inledningen, även om Unik nollade dem i förra omgången.
Den första halvleken såg ut att sluta mållöst när BKV lyckades sätta ledningsmålet bakom Johan Thell. Ett psykologiskt jobbigt mål för hemmalaget som aldrig orkade resa sig i andra halvlek. Istället kunde BKV gå ifrån och vinna matchen med 0-3.
Mycket talar tyvärr för att Bälinge kommer att få en jobbig resa i comebacken i trean. I nästa omgång väntar Vallentuna och Bälinge skulle verkligen behöva tre poäng för att inte avståndet upp till övriga lag ska bli för stort.