När Uppsalanyheter kollade runt bland Uppsalalagens tränare hur läget var inför seriestarten, fick alla tippa topp 3 och stor favorit till att vinna herrfyran enligt tränarna är Upsala IF.
Totalt fem av de sju Uppsalalagen i serien har tippat UIF som vinnare av den Uppländska division fyra, UIF själva har som målsättning att bli bättre än förra säsongen då man slutade på en femte plats i serien. Man tippar att GUSK 2, Enköping och UIF kommer att slåss om de tre första platserna i sitt serietips men utan att ange en inbördes ordning.
Det enda laget som inte tror på UIF är Ärentuna som tror att topp 3 kommer att sluta med GUSK 2 som vinnare med Enköping och Nordia efter sig. Noterbart är att samtliga sju klubbarna tippar att nykomlingarna GUSK 2 kommer att placera sig i topp 3.
Vi tog kontakt med Mikael Madeon, Sportchef i UIF och frågade vad han tror att det beror på att man är så stora favoriter att vinna serien hos de andra klubbarna från Uppsala?
- Dom andra klubbarna har väl varit och tittat på våra träningsmatcher, vi har ju spelat jämnt med lag från division 3 och är bättre än förra säsongen då vi kanske var lite naiva i vårt spel säger Madeon.
På lördag är det premiär och ni möter Lagunda, hur viktigt är det med en bra start?
- Det är alltid jätteviktigt med en bra start, det är ju då man får svar på om spelidéer och det man har tränat på håller.
Vi på Uppsalanyheter har ju inte tippat er som topp tre i årets serie, kan man säga att tränarna i de andra lagen har bättre koll på er än vad vi har?
- Ja det kan man nog säga skrattar Madeon avslutningsvis.
Så här tippade lagen topp 3:
Ärentuna: GUSK 2, Enköping, Nordia
UIF: GUSK 2, Enköping, UIF (Utan inbördes ordning)
GUSK 2: UIF, Uppsala Kurd, Ärentuna
IF Vesta: UIF, GUSK 2, Sunnersta
VP Uppsala: UIF, GUSK 2, Enköping
Sunnersta: UIF, Enköping, GUSK 2
Uppsala Kurd: UIF, Enköping, GUSK 2