Uppsala Basket kopplade greppet om den fjärde slutspelsplatsen efter en tung seger hemma mot Jämtland på tisdagskvällen med 84-76.
Tre lag slåss om den fjärde och sista slutspelsplatsen som ger hemmaplansfördel i en kvartsfinal, Uppsala, Borås och Jämtland. Inför kvällens möte mellan Uppsala och Jämtland hade samtliga dessa tre lag 28 poäng, Uppsala hade dock två matcher färre spelade.
Det var dock viktiga poäng och inbördes möte som kan komma att räknas i ett senare skede så matchen hade en slutspelskaraktär över sig och det började inte bra för Uppsala som låg under med 40-27 efter halva den andra perioden.
Efter ett poängmässigt ryck i slutet av perioden hade Jämtlands ledning minskat till två poäng 45-47. Uppsala kom ut i andra halvleken och visade upp ett betydligt bättre försvarsspel och höll gästerna nere på 13 poäng samtidigt som man själv satte 18 poäng. Uppsala hade också ledningen i matchen efter tre perioder med 63-60.
Uppsala Basket visade till slut att man är bättre än Jämtland och att formen håller i sig, man vann sista perioden med 21-16 och matchen med 84-76 och går upp på fjärde plats i tabellen med 30 poäng, före Jämtland och Borås som är kvar på 28 poäng vardera.
Uppsala Basket - Jämtland 84-76 (27-26, 18-21, 18-13, 21-16)
Poängbäst i Uppsala: Alexander Lindqvist 19, Axel Nordström 16, Jonathan Person 16.
Publik: 723