Uppsala Basket hade inga problem att avfärda tabelljumbon Umeå med trettio poängs segermarginal på fredagskvällen. Efter första perioden stod det 25-23 men resten av matchen var en defilering.
Uppsala var klasser bättre än Umeå som på sin höjd nådde upp till division 1 klass när man gästade Fyrishov på fredagen, en period hängde gästerna med och man låg bara under med två poäng 25-23 inför den andra perioden.
I andra perioden springer Uppsala ifrån till 48-34 och så långt hade Alexander Lindqvist gjort 12 poäng, lika många som Mannos Nakos som skulle komma att bli poängbäst under dagens match. Noterbart i halvtid var att Nakos var 100-procentig med tre tvåor, en trea och tre straffkast.
Efter halvtid kommer Uppsala in och fortsätter att visa hunger, trots att man var totalt överlägsna manade tränaren Kevin Gaines på laget hela matchhen. Tredje perioden tillåts Umeå bara att göra fyra poäng och Uppsala som satte 26 poäng och utökade ledningen till 74-38. Matchen är sedan länge avgjord och Gaines låter hela bänken spela. Matchen slutar 88-58 sedan Umeå vunnit slutperioden med 14-20, en periodvinst som nog berodde mer på att Uppsalas prestation sjönk något.
Mannos Nakos blev Uppsalas bäste poänggörare med 17 poäng, Nakos hade fyra av fem tvåor, två av två treor och tre av tre straffkast och på +/ skrapade han ihop +43.
Uppsala ligger kvar på åttonde plats i Basketligan då Malbas besegrade Norrköping, det mesta talar för att det kommer att bli kvartsfinal mot Södertälje, men fyra matcher återstår av seriespelet.
Uppsala Basket - Umeå 88-58 (25-23, 23-11, 26-4, 14-20)
Poängbäst i Uppsala: Mannos Nakos 17, Alexander Lindqvist 15, Axel Nordström 14.
Publik: 540