Uppsala Basket förlängde sin historiska svit till sex raka segrar när man mötte EcoÖrebro på fredagskvällen.
Storvuxna Örebro blev inget hinder för Uppsala basket som förlängde sviten med segrar till sex stycken i den historiska säsongstarten som laget fått. Örebro kom till Rosendalshallen med två segrar och fyra förluster och har potential att störa alla lag i ligan, men mot Uppsala räckte man inte till.
Uppsala Basket kom till spel utan Anton Gaddefors som stukade foten på en träning i veckan samt Johan Jeansson. Det är Örebro som startar bäst och tar en tidig ledning men Uppsala och framför allt Liam Rush ligger bakom vändningen och man tar över tillställningen helt.
När första quartern är spelad leder man med 27-14. I andra quartern kan man öka på sin ledning ytterligare och leder matchen i halvtid med hela 51-27. Tredje quartern blir trots en bra inledning av Örebro, en defilering av Uppsala som vinner den med 36-19.
Inför den sista quartern leder Uppsala med 87-46 och matchen är sedan länge avgjord och samtliga spelare i Uppsala får speltid och gör poäng. Uppsala vinner till slut med förkrossande 106-67 och poängbäst i Uppsala blir Axel Nordström med hela 32 poäng. Han tar dessutom nio returer och noteras för sex assist.
Uppsala - Örebro 106-67 (27-14, 24-13, 36-19, 19-21)
Poängbäst i Uppsala: Axel Nordström 32, Liam Rush 16, Mannos Nakos 14.
Publik: 625