Sirius föll mot Sandviken på bortaplan med 7-2 (3-1) på tisdagkvällen, taktiken att krympa ytorna och ställa om var dock nära att lyckas.
Att åka till Sandviken och tro att man kan spela glamourbandy i det läge som Sirius är var inte aktuellt. Istället hade lagledningen valt att ställa upp med ett extremt defensivt lag och krympa ytorna för Sandviken.
I matchens 14:e minut tar hemmalaget ledningen och fyra minuter senare utökar man till 2-0 på hörna, Sandviken vann för övrigt hörnorna med förkrossande 11-4 men matchens enda mål i den spelformen gjordes vid 2-0. Andreas Eskhult reducerade till 2-1 efter 22 minuters spel och på övertid utökar Sandviken till 3-1.
I andra halvleken lyckas Sirius bra med sin taktik, att försvara sig och ställa om när chansen ges, Andreas Eskhult kan också reducera till 3-2 i den 58:e minuten med sitt andra mål i matchen. Det är sedan match om poängen trots ett rejält spelövertag för Sandviken, fram till 78:e minuten då man kan göra 4-2 och när man väl fick hål på Siriusförsvaret så kom det ytterligare mål i jämn ström fram till 7-2.
Resultatet var fullt rättvist men chansen att ta poäng var god fram till den 78:e minuten då hemmalaget gjorde 4-2, det var dock ingen populär taktik som Sirius bjöd hemmapubliken på. Tråkigt och destruktivt, det var dock inget som bekymrade tränare Olle Gabrielsson som tycker att man spelade efter sina resurser.
Mål Sirius: Andreas Eskhult 2
Publik: 1502