Sirius stod för en blek insats mot Sandviken i onsdagens möte på Studenternas IP. Inför knappt 1600 åskådare lekte gästerna hem matchen och Patrik Nilsson gjorde åtta mål för sitt Sandviken.
Efter 4:52 presenterade sig Patrik Nilsson för första gången genom att göra 0-1 och när första halvleken var spelad hade han gjort ytterligare tre mål, varav en på straff.
Sirius skapade nästan ingenting, Sandviken störde Sirius högt upp i banan med alla spelare utom en som var kvar på egen planhalva. Sirius tvingades att leta efter spelvägar och blev av med bollen flera gånger tidigt i sin speluppbyggnad.
Det såg ibland ut som kattens lek med råttan men Sirius gjorde i alla fall ett mål, det är Victor Lundberg som sätter 1-4 efter en hörna.
I andra halveken får Sirius mer att säga till om sedan Sandviken blivit lite "mätta" och gått fram till ledning med 1-9 efter drygt 17 minuters spel. Sirius är chanslösa och det ser uppgivet ut men Tobias Andersson kan reducera till 2-9 med 19 minuter kvar.
Sandviken vinner med 15-2 till slut och Sirius gör nog bäst i att glömma insatsen så snabbt som möjligt. Särskilt med tanke på att man vädjar till publiken att "visa Siriushjärta" - en bra början är att visa vägen, för idag var det uppgivet redan vid 0-4.
Sirius - Sandviken 2-15 (1-5)
Sirius mål: Victor Lundberg, Tobias Andersson.
Publik: 1 580