WT Bandy tappade matchen mot Helenelund när man ledde med 3-2 och det återstod två minuuter av ordinarie tid, gästerna kunde sätta segermålet i den tredje övertidsminuten.
Förra veckans egentliga seriepremiär blev inställd mot Norrtälje på grund av att det inte fanns någon is. Matchen mot Helenelund på söndagen i Relitahallen blev säsongspremiär istället. Det var WT som började bäst och kunde gå fram till 2-0 vilket också var halvtidsresultat sedan avslutningen av halvleken präglats av flera utvisningar.
Gästerna kunde dock komma ikapp till 2-2 i den andra halvleken, kvitteringen inslagen på straff. Viktor Broberg kunde dock ge tillbaka ledningen till WT sedan han först missat en straff men sedan revanscherat sig två minuter senare och gjort 3-2.
Det såg ut som att WT skulle hålla undan men Helenelund visar en stark lagmoral och kan inte bara kvittera till 3-3 med två minuter kvar av ordinarie tid. I den tredje övertidsminuten kan man även göra segermålet 3-4 och WT åker på en blytung förlust.
Noterbart i övrigt från matchen är totalt fyra straffar, två vardera för båda lagen. Det var dock bara en straff som gick i mål, Helenelunds 2-2 som gjordes av Mattias Andersson.
WT Bandy - Helenelund 3-4 (2-0)
WTs mål: Viktor Broberg 2, Emil Holm.
Publik 60