Ikväll inleds den Norra Bandyallsvenskan med mötet mellan Falu BS och UNIK bandy som ser ut att vara väl förberedda inför säsongen.
UNIK har förstärkt ett redan starkt allsvensk lag med spetskompetens och en del lovande Siriusjuniorer och nämns som en av tre-fyra favoriter i förhandstipsen. Nya assisterande och spelande tränaren Erik Sundin kommer förmodligen att få dra ett tungt lass både på planen och som anställd i föreningen.
Laget har spelat sju träningsmatcher och vunnit fem av dom, de två förlusterna kom mot Sirius A-lag och finska topplaget Akilles. I genrepet för en vecka sedan vann man med hela 11-0 mot seriekonkurrenten Gustavsberg.
Kvällens premiärmotståndare och UNIK möttes i säsongens första träningsmatch i mitten av september med UNIK som segrare med 4-3. I seriesammanhang har dock UNIK aldrig besegrat Falu BS, lagen har mötts fyra gånger i Allsvenskan tidigare, senast var säsongen 2011/2012 då Dalalaget vann båda matcherna med 8-4 och 3-0.
UNIK är enligt Svenska spel en av lagen som utmanar storfavoriterna Katrineholm tillsammans med Haparanda och Borlänge. Senast för en vecka sedan meddelades att man gjort klart med anfallaren Daniel Sundberg som spelade Elitseriebandy med Sirius förra säsongen.
Falu BS får förmodligen inrikta sig på förnyat kontrakt i årets serie och i kvällens match är UNIK klara favoriter.
Uppsalanyheter tippar matchen: Falu BS - UNIK Bandy 3-6