Samtidigt som miljöaktivisten Greta Thunberg talade i Kungsträdgården i Stockholm hade ett 20-tal ungdomar samlats på Forumtorget i Uppsala under fredagen för att minifestera miljökampen.
Det var under fredageftermiddagen som ett 20-tal uppsalaungdomar skanderade på Forumtorget "vi har bara en planet" samtidigt som tusentals elever tågade i Stockholm tillsammans med Greta Thunberg.
Ungdomar från Friday for Future demonstrerade på Forumtorget. (Foto: Fredrik Bjarman)
Fredagens manifestation är den andra globala strejken för klimatet, den första samlade uppskattningsvis 1,8 miljoner männskor i över 125 länder under 2018. Bakom strejken står ungdomsrörelsen Fridays for Future som enlig egen uppskattning samlar 119 länder eller drygt 1600 städer världen över under fredagens manifestationer.
Skyltar med klimatprotester. (Foto: Joar Bing)
I Sverige genomfördes cirka 100 strejker enligt rörelsens hemsida. De ungdomar från Uppsala som samlats under fredagen kommer från olika skolor i kommunen och har valt bort skolan för att demonstrera på Forumtorget. Demonstrationerna i Uppsala har pågått varje fredag sedan i oktober förra året.