Skriv ut denna sida
Li Bennich-Björkman tilldelas Disapriset 2018. (Foto: Mikael Wallerstedt) Li Bennich-Björkman tilldelas Disapriset 2018. (Foto: Mikael Wallerstedt)

Li Bennich-Björkman får årets Disapris

2018-09-09 - 02:47

Li Bennich-Björkman, författare och skytteansk professor i vältalighet och statskunskap vid Uppsala universitet får årets Disapris. Hon tilldelas priset för sin senaste bok där hon undersöker olika existentiella dimensioner av att leva i exil.

 

Motivering för 2018 års pris:

"Li Bennich-Björkman tilldelas 2018 års Disapris för sin bok Sörja ett liv, leva ett annat. Om flyktingens mörker och ljus. Med utgångspunkt i forskning och erfarenhet behandlar hon här flyktingars situation stringent och stilsäkert, utifrån kulturella och socialpsykologiska perspektiv, och förmedlar samtidigt empati och djup värme."

 

Li Bennich-Björkman är statsvetare och sedan 2008 professor skytteana vid Uppsala universitets statsvetenskapliga institution, troligen världens äldsta fortfarande aktiva professur i statsvetenskap. Hon är ledamot av flera vetenskapliga råd och akademier, bland annat Kungliga Vetenskapsakademien sedan 2010. Hennes forskning har bland annat handlat om flyktingfrågan, kulturpolitik, forskningspolitik, mångkulturalism och postkommunistisk politik.

 

Hennes bok Sörja ett liv, leva ett annat. Om flyktingens mörker och ljus utkom 2017 och handlar om två av de största flyktinggrupperna som kommit till Sverige – esterna 1944 och bosnierna 1992 och 1993. Boken bygger på intervjuer som Li Bennich-Björkman gjort tillsammans med andra forskare under 20 års tid men också på hennes mammas historia. Mamman som kom som flykting från Estland 1944.

 

Disaprisets jury menar att boken har goda egenskaper långt utöver det vanliga och är lättillgänglig utan att göra avkall på kravet på vetenskaplighet. Disapriset delades traditionsenligt ut på Studentbokhandeln under Uppsalas kulturnatt. Prisutdelare var Uppsala universitets rektor Eva Åkesson.

 

Klockan 21.00 samma kväll håller pristagaren en föreläsning på Museum Gustavianum.

 

Om Disapriset:
Disapriset instiftades av Uppsala universitet och Studentbokhandeln i Uppsala för att främja populärvetenskapligt författande. Priset delades ut för första gången 2001. Prissumman är på 25 000 kronor. Priset är uppkallat efter en fornnordisk mytologisk kvinnogestalt, Disa, vars klokhet gjorde henne till drottning. Enligt statuterna ska Disapristagaren företrädesvis ha anknytning till Uppsala. Pristagaren utses av en jury med sju medlemmar, där föregående års vinnare ingår.

 

Källa: Pressmeddelande

Uppsalanyheter
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Torsdagen den 13 maj uppmättes den sjunde högsta temperaturen för veckan någonsin vid mätstationen Uppsala Flygplats. Även veckan som helhet var varmare än normalt.

 

Corona: Den senaste veckan har 560 nya fall av Covid-19 bekräftats i Uppsala län, det är ungefär samma nivå som under den föregående veckan. Flest nya fall i länet just nu finns i Östhammar.

I mitten av mars fick taxiföraren Anette Svensson frågan om hon kunde tänka sig att köra en av företagets coronabilar. Det var aldrig någon tvekan och sedan en månad tillbaka kör hon bara coronakunder.

Sent på lördagsnatten avvisades en person sedan denne plockat mat ur restaurangens sopor och värmt i micron.

Det första fallet av coronavirus bekräftades under torsdagkvällen av Region Uppsala. En patient vårdas nu på Akademiska sjukhuset.

I år firar barn- och ungdomsorganisationen 4H 100-årsjubileum. I samband med den nationella 4H-dagen den 15:e september väljer därför Uppsala 4H att bjuda in till en riktig familjefest i lantlig miljö på Gränby 4H-gård. Vi på Uppsalanyheter tog kontakt med två av arrangörerna för att ta reda på vad det är som gör 4H speciellt och varför just du ska fira 100-årsjubileet där!

I helgen firades World Beard Day i Stockholm för fjärde året i rad med en storslagen skäggfest, den största i Europa. Bland vinnarna märktes bland annat Uppsalabon Tobias Lindroth som vinnare i klassen "Best Tight Beard".

Hur uppstår antibiotikaresistens? I en ny artikel i Journal of Biological Chemistry visar forskare från Uppsala universitet hur ett bakterieenzym kan lära sig att inaktivera olika antibiotikamolekyler genom att mutera.

Det råder under söndagen totalt stopp för samtliga ULs regionbussar i Uppland efter problem med chaufförernas nödlarm.

Catarina König från Uppsala blev 2016 utsedd till Sveriges Mästerkock i TV4. Idag är en hon en av Sveriges främsta matinfluencers. Nu anställs hon av Almondy som produktutvecklare på heltid med fokus på att identifiera nya trender och smaker.