Skriv ut denna sida
Fanny Siltberg blev årets Anders Wall-stipendiat. (Foto: William Ulrich-Häreblad) Fanny Siltberg blev årets Anders Wall-stipendiat. (Foto: William Ulrich-Häreblad)

Fanny Siltberg, årets Anders Wall-stipendiat

2016-03-10 - 07:44

Fanny Siltberg (f. 1991) från Uppsala har erhållit 2016 års Anders Wall-stipendium för ett års praktik på Svenska Handelskammaren i London. Stipendiet på 200.000 kronor delas ut vid en ceremoni i Stockholm den 10 mars.

 

Fanny Siltberg tog i höstas sin kandidatexamen i företagsekonomi från det internationella ekonomprogrammet vid Handelshögskolan vid Göteborgs universitet. Fanny har även läst journalistik på Göteborgs universitet och var under en period grafiskt ansvarig för Handelshögskolans kårtidning.

 

Efter gymnasiestudier med mediainriktning på Lundellska skolan i Uppsala gick Fanny en grafisk utbildning i England. Det var under ett studiebesök på ett företag som hon blev intresserad av entreprenörskap.

– Plötsligt insåg jag hur mycket entreprenörskapet liknar den kreativa processen vid grafisk formgivning, berättar Fanny. Det börjar alltid med en idé. Men när man väl har fått en affärsidé, hur genomför man den? Hur startar man ett företag? Den frågan ledde mig vidare till Handelshögskolan.

 

Under studietiden startade hon och drev ett handelsbolag för försäljning av grafisk design och varumärkeslösningar. Hon vill gärna starta ett nytt företag i framtiden, gärna med internationell inriktning. Om det inte blir direkt efter praktiken vill hon studera vidare och ta en masterexamen inom digital media och management.

 

Året på Svenska Handelskammaren i London kommer att ge mycket värdefull erfarenhet, tror Fanny, och hon tänker ta vara på den utmaning det innebär.
– Jag kommer att få lära mig en massa nya saker samtidigt som jag kan ha glädje av min inriktning hittills. Bland arbetsuppgifterna ingår exempelvis att ansvara för handelskammarens medlemstidning.

 

Källa: Pressmeddelande

 

 

Uppsalanyheter
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Torsdagen den 13 maj uppmättes den sjunde högsta temperaturen för veckan någonsin vid mätstationen Uppsala Flygplats. Även veckan som helhet var varmare än normalt.

 

Corona: Den senaste veckan har 560 nya fall av Covid-19 bekräftats i Uppsala län, det är ungefär samma nivå som under den föregående veckan. Flest nya fall i länet just nu finns i Östhammar.

I mitten av mars fick taxiföraren Anette Svensson frågan om hon kunde tänka sig att köra en av företagets coronabilar. Det var aldrig någon tvekan och sedan en månad tillbaka kör hon bara coronakunder.

Sent på lördagsnatten avvisades en person sedan denne plockat mat ur restaurangens sopor och värmt i micron.

Det första fallet av coronavirus bekräftades under torsdagkvällen av Region Uppsala. En patient vårdas nu på Akademiska sjukhuset.

I år firar barn- och ungdomsorganisationen 4H 100-årsjubileum. I samband med den nationella 4H-dagen den 15:e september väljer därför Uppsala 4H att bjuda in till en riktig familjefest i lantlig miljö på Gränby 4H-gård. Vi på Uppsalanyheter tog kontakt med två av arrangörerna för att ta reda på vad det är som gör 4H speciellt och varför just du ska fira 100-årsjubileet där!

Li Bennich-Björkman, författare och skytteansk professor i vältalighet och statskunskap vid Uppsala universitet får årets Disapris. Hon tilldelas priset för sin senaste bok där hon undersöker olika existentiella dimensioner av att leva i exil.

I helgen firades World Beard Day i Stockholm för fjärde året i rad med en storslagen skäggfest, den största i Europa. Bland vinnarna märktes bland annat Uppsalabon Tobias Lindroth som vinnare i klassen "Best Tight Beard".

Hur uppstår antibiotikaresistens? I en ny artikel i Journal of Biological Chemistry visar forskare från Uppsala universitet hur ett bakterieenzym kan lära sig att inaktivera olika antibiotikamolekyler genom att mutera.

Det råder under söndagen totalt stopp för samtliga ULs regionbussar i Uppland efter problem med chaufförernas nödlarm.