Skriv ut denna sida
Landstinget i Uppsala klarar inte "kömiljarden" (Foto: Peter Bohlin, arkiv) Landstinget i Uppsala klarar inte "kömiljarden" (Foto: Peter Bohlin, arkiv)

Landstinget klarar inte "kömiljarden"

2013-10-29 - 23:25

Tillgängligheten till primärvården i Uppsala är fortsatt mycket hög, det visar den senaste vårdgarantirapporten.

 

Vid senaste mötet med hälso- och sjukvårdsstyrelsen presenterades vårdgarantirapporten för september månad. Rapporten visar att telefontillgängligheten fick 95 procent av patienterna hos den landstingsdrivna primärvården och 94 procent av patienterna hos den privata primärvården svar samma dag. Av dessa var andelen patienter som kunde erbjudas besök inom en vecka 87 procent i den landstingsdrivna primärvården och 92 procent i den privata.

 

Kortare väntetider än föregående månad

Väntetiderna blev kortare mot augusti månad, förklaringen anges vara att man var tillbaka på ordinarie produktionsnivåer efter sommarperioden. Totalt 58,9 procent av patienterna fick tid för besök och 57,6 procent fick behandling inom två månader. Uppsala klarar därmed inte gränsen för "kömiljarden".

 

Uppsala enda landstinget som inte klarade kömiljarden

Uppsala var det enda landstinget i Sverige som 2012 inte kom upp till den så kallade "kömiljarden" som delas ut av Sveriges kommuner och Landsting (SKL). Kömiljarden är ett stimulansbidrag som delas ut till de landsting som uppfyller vissa krav för att patienter skall få vård inom en viss tid.

 

För att få ta del av pengarna måste landstingen kunna visa att minst 70 procent av patienterna har fått vård inom de tidsramar som har angivits.

 

Uppsalanyheter
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Torsdagen den 13 maj uppmättes den sjunde högsta temperaturen för veckan någonsin vid mätstationen Uppsala Flygplats. Även veckan som helhet var varmare än normalt.

 

Corona: Den senaste veckan har 560 nya fall av Covid-19 bekräftats i Uppsala län, det är ungefär samma nivå som under den föregående veckan. Flest nya fall i länet just nu finns i Östhammar.

I mitten av mars fick taxiföraren Anette Svensson frågan om hon kunde tänka sig att köra en av företagets coronabilar. Det var aldrig någon tvekan och sedan en månad tillbaka kör hon bara coronakunder.

Sent på lördagsnatten avvisades en person sedan denne plockat mat ur restaurangens sopor och värmt i micron.

Det första fallet av coronavirus bekräftades under torsdagkvällen av Region Uppsala. En patient vårdas nu på Akademiska sjukhuset.

I år firar barn- och ungdomsorganisationen 4H 100-årsjubileum. I samband med den nationella 4H-dagen den 15:e september väljer därför Uppsala 4H att bjuda in till en riktig familjefest i lantlig miljö på Gränby 4H-gård. Vi på Uppsalanyheter tog kontakt med två av arrangörerna för att ta reda på vad det är som gör 4H speciellt och varför just du ska fira 100-årsjubileet där!

Li Bennich-Björkman, författare och skytteansk professor i vältalighet och statskunskap vid Uppsala universitet får årets Disapris. Hon tilldelas priset för sin senaste bok där hon undersöker olika existentiella dimensioner av att leva i exil.

I helgen firades World Beard Day i Stockholm för fjärde året i rad med en storslagen skäggfest, den största i Europa. Bland vinnarna märktes bland annat Uppsalabon Tobias Lindroth som vinnare i klassen "Best Tight Beard".

Hur uppstår antibiotikaresistens? I en ny artikel i Journal of Biological Chemistry visar forskare från Uppsala universitet hur ett bakterieenzym kan lära sig att inaktivera olika antibiotikamolekyler genom att mutera.

Det råder under söndagen totalt stopp för samtliga ULs regionbussar i Uppland efter problem med chaufförernas nödlarm.