Ångströmslaboratoriet i Uppsala tilldelas 17 miljoner kronor för att utveckla billigare solceller.
Vanligast på marknaden för tillfället är kiselsolceller, de innehåller väldigt mycket av aktivt material vilket gör dem dyrare att tillverka skriver ATL Lantbrukets Affärstidning.
För att sänka kostnaderna för tillverkning kan man lägga det aktiva materialet i mycket tunna skikt, en metod som kallas CIGS som är en förkortning av de engelska namnen på de metaller som ingår, koppar, indium, gallium och selen.
Det är energimyndigheten som delar ut pengarna för att Ångströmslaboratoriet skall utreda alternativ till CIGS-metoden. Metallerna indium och gallium ersätts med de vanliga metallerna zink och tenn, en metod som kallas CZTS, även andra materialkombinationer kan vara intressanta enligt Energimyndigheten.
- Vårt mål med solcellsforskningen är att tunnfilmssolceller ska vara så billiga så att de ger konkurrenskraftig elproduktion i Sverige. Det kan bara ske genom en kombination av hög verkningsgrad, bra långtidsstabilitet och billig tillverkning, säger Marika Edoff, professor vid Ångströmlaboratoriet, i ett pressmeddelande från Energimyndigheten.