Kopparstöld i Norduppland orsakade stopp i tågtrafiken mellan Uppsala och Gävle på måndagen, fyra personer som misstänks ligga bakom stölderna skall ha gripits.
Det var tidigt på måndagsmorgonen som tågtrafiken mellan Uppsala och Gävle, jordningskablar som gör att anläggningarna inte skall bli strömförande hade stulits.
Allt vanligare med kopparstölder
Kopparstölder har blivit allt vanligare kring järnvägsanläggningar och växer till ett allt större problem enligt Sten Wickberg, verksamhetschef på Trafikverket.
- Kopparstölder är någonting som har eskalerat de senaste åren, och det tror jag har att göra med att priset på världsmarknaden är högre nu än vad det har varit tidigare, säger Wickberg till Sveriges Radio.
Fyra misstänkta gripna
En väktare upptäckte fyra personer som greps utanför Tobo tidigt på måndagsmorgonen, enligt Uppsalapolisen är de misstänkta kopparstölderna i anslutning till järnvägen.