En person är nu misstänkt för skjutningen mot den 17-årige ynglingen som lämnades på Sjukhuset med en skottskada i benet.
Pojken som lämnades på sjukhuset på tisdagkvällen av två personer som sedan försvann har förbryllat polisen då han inte berättat någonting om händelsen. På tisdagkvällen hade polisen identifierat de två männen som lämnade ynglingen men i förhör uppger båda männen att man inte vet någonting om skjutningen.
Polisen har hört en del personer i 17-åringens umgängeskrets men ingen vill prata med polisen, eller har inget att berätta. Händelsen rubriceras som synnerligen grov misshandel och utredningen har lett till att en person är anhållen i sin frånvaro. Det är dock fortfarande mycket oklarheter kring händelsen enligt Uppsalapolisens presstalesman Christer Nordström