Jonas Berglund i Asplöven, numret större än Almtunas Erik De La Rose. (Foto: Peter Bohlin) Jonas Berglund i Asplöven, numret större än Almtunas Erik De La Rose. (Foto: Peter Bohlin)

Almtuna får det tufft - igen!

2013-09-27 - 00:49

Efter tisdagens match mellam Almtuna och Djurgården var jag nära att skriva "nu har dom fått ordning på grejerna" sedan man besegrat stockholmarna efter förlängning och straffar.

 

Som tur var så besinnade jag mig från att skriva vad jag då tänkte, i tisdags gjorde man en helgjuten insats mot "järnkamimerna" Djurgården. Även om matchen kanske inte var en spelmässig höjdare egentligen så presterade spelarna och såg verkligen ut att vilja kriga för poängen.

 

Ishockey är en sport där kampen och inställningen är så stor del av hur resultatet skall bli. I tisdags ville Almtuna mycket mer än Djurgården och man krigade ner motståndarna och vann efter straffläggning inför drygt 2 000 åskådare.

 

I kväll tog man emot Asplöven, ett lag som förutspås vara ett lag som kommer husera i botten av tabellen. Där kommer även Almtuna att husera, utan tvekan och efter torsdagens insats finns det ingenting som tyder på annat. Tränaren Niklas Eriksson har ett och annat att fundera på medans han kan - för jag ger inte honom mer än 15 matcher i Almtunas bås, sen är han historia. 

 

Med ett uselt boxplay och nästan lika uselt power play kryddat med en oförmåga att skapa farligheter framför motståndarnas mål finns det väl inte mycket som talar för Niklas Eriksson som tränare säsongen ut. "Vi börjar få ihop det mer och mer" sa tränaren Eriksson till lokalblaskan i går, vad är det som ni börjar få ihop?

 

Nej, det krävs en uppryckning om det skall komma fler än de dryga 900 personer som var på plats mot Asplöven, man måste vinna rätt matcher om man skall slippa slåss om sin egen överlevnad i Allsvenskan den här säsongen också.

 

Asplöven är en "rätt match" att vinna.

 

Peter Bohlin
peter.bohlin@uppsalanyheter.seDen här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Landstingsfullmäktige tog på tisdagen beslut om en enhetlig taxa för UL trafiken, mängder av röster har protesterat mot detta men det har varit tyst gällande de som verkligen tjänar på beslutet.

Ljudbild Uppsala och Svavagallerian genomför den här veckan ett stödevenemang för Musikhjälpen. Under torsdagen hette det stora dragplåstret Erik Rapp, ni andra får ursäkta men så var det.

Ikväll på Fyrishov kan den som gillar handboll se en match i Elitserien, det är Rimbo som tar emot Hammarby i en "högriskmatch".

23:00 Idrottsgalan är slut. Årets lag blev inte oväntat Sirius. Priset för Årets Idrottskvinna gick till populära Annika Billstam och till Årets Idrottsman gick till Viktor Gaddefors.

 

Ikväll bevakar Uppsalanyheter Uppsalas Idrottsgala live här i redaktionsbloggen. Vi är på plats och rapporterar från Fyrishov från kl 18:00 fram till kl. 22:30.

Jag och två medarbetare från UN var till Katalin på kvällen för att lyssna på en man med gitarr som spelade i puben, han var speciell och jag undrar hur många som visste vem det var.

När Sirius spelade första hemmamatchen i innebandyns Superliga berättade vår fotograf att dom hade en som spelade orgel i spelavbrotten, min första tanke var...

Jaha, då konstaterar vi att Uppsalanyheter blev en sporttidning, i alla fall den gångna helgen. Det är en av våra största utmaningar, att väga upp sport med andra intressanta nyheter.

Jag var och tittade på fotbollsmatchen mellan Gusk2 och Uppsala Kurd i herrfyran på fredagskvällen, jag kunde inte låta bli att tänka på en katt med sina nio liv.

Jag erkänner, jag trodde inte på Rickie Hyvärinen i Storvreta, men jag hade fel. Redan i första omgången blev jag varse hur fel jag hade...

  • Almtuna föll i förlängningen

    Almtuna ledde med 2-1 mot formstarka Västervik i hockeyallsvenskan när det var cirka fyra minutuer kvar av tredje perioden. Gästerna lyckades dock kvittera till 2-2 och sedan vinna i den efterföljande förlängningen. Almtuna behåller dock sin 10:e plats i serien före Vita Hästen och utökade dessutom försprånget till två poäng efter dagens poäng mot Västervik.

  • Storvreta vände i sista perioden

    Storvreta låg under med 3-4 mot Dalen från Umeå inför den tredje perioden när lagen möttes i Superligan på söndagen. En stark slutperiod av Storvreta gav dock till slut en säker seger med 7-4 efter mål av Liam Åström, Albin Sjögren, Anton Birgersson och Filip Eriksson.

  • Sirius föll med uddamålet efter målkalas

    Sirius hade ledningen två gånger mot topplaget Kalmarsund men föll med 11-10 i ett galet målkalas som alltså innehöll hela 21 mål. Med sex minuter kvar av tredje perioden ledde Kalmarsund med 11-7 men en slutforcering av gästerna med tre mål på drygt en minut var nära att ge poäng för Sirius som dock föll med uddamålet.

  • Bravo tremålsskytt för Sirius

    Chatlotte Bravo blev tremålsskytt när Sirius besegrade Lund i Svenska Superligan på bortaplan med 7-2. Sirius befäster därmed sin andra plats i SSL-tabellen tre poäng efter Thorengruppen och en poäng före Pixbo. Övriga målskyttar för Sirius blev Klara Molin 2 mål, Rebecka Jansson och Isabel Balzano.

  • Almtuna nollade av Västervik

    Almtuna släppte bara in ett mål i bortamötet mot Västervik på fredagskvällen, trots det så förlorade man. Västerviks debuterande nyförvärv Zach Budish gjorde nämligen matchens enda mål och hemmalaget vann med 1-0.

  • Trafikbrott Uppsala

    På torsdagens eftermiddag 15:34 stoppade en polispatrull en bilist i 60-årsåldern som körde mot enkelriktat vid Resecentrum. Något senare 16:14 får en kvinna i 50-årsåldern böter för att hon använt mobiltelefon under bilkörning på Bolandsgatan.

  • Olovlig körning med obältat barn i bilen

    Vid 14-tiden på torsdagen stoppar en polispatrull en bilist på Dag Hammarskjölds väg i Uppsala. Mannen har körkortstillstånd men saknar körkort. I bilen finns ett obältat barn, körkortstillståndet omhändertas och en anmälan om olovlig körning skrivs, uppger Polisen på sin hemsida.

  • Flera företag drabbade av inbrott

    Flera företag på Västra Ågatan har drabbats av inbrott. På ett av företagen har flerra dörrar brutits upp, och det saknas bland annat mobiltelefoner och bärbara datorer uppger polisen i region mitt på sin hemsida. Flera företag i samma fastighet är drabbade, anmälningsupptagning har gjorts under tisdagen.

  • Storvreta vann efter stark förstaperiod

    Storvreta bortabesegrade Helsingborg med 5-8 i torsdagens omgång av Superligan. Efter första perioden ledde Vreta med 1-5, resten av matchen var desto jämnare men säker seger. Tre poäng för Storvreta upp på tabellens andra plats en poäng bakom Kalmarsund. I Storvreta noterades sju olika spelare för mål.

  • Stal kläder i preparerade väskor

    En kvinna greps på måndageftermiddagen i en butik i Boländerna. Detta sedan personal sett kvinnan stoppa ner kläder i preparerade väskor, när polispatrull kom till platsen greps kvinnan och hennes väskor togs i beslag, uppger polisen på sin hemsida.