Skriv ut denna sida
Blinding Blue Neon och Light Shadow, två norska album som får högt betyg. (Foto: Pär Dahlerus) Blinding Blue Neon och Light Shadow, två norska album som får högt betyg. (Foto: Pär Dahlerus)

Recension: "Blinding Blue Neon" och "Light Shadow" Två fina album från Norge

2018-12-13 - 20:58

De två albumen "Blinding Blue Neon" med The Northern Belle och "Light Shadow" av Anne Marie Almedal har både likheter och olikheter.

 

Den största likheten är att båda albumen består av vackra harmonier och fina låtar. Dessutom att både Stine Andreassen som är huvudsångerska i The Northern Belle och Anne Marie Almedal är duktiga sångerskor med mycket sköna röster. The Northen Belle har sina rötter i country och americana medans AMA har sina i elektronisk pop.

 

"Blinding Blue Neon" är The Northern Belles andra album. Jag har ju tidigare recenserat bandet Silver Lining där både Stine Andreassen och Bjørnar Brandseth på gitarr och pedal steel också ingår. Tillsammans med Svein Inge Bjørkedal på trummor och slagverk, Johanne Flottorp på fioler och körsång, Yngve Jordalen på bas, Ole-André Sjøgren på olika gitarrer, piano och körsång samt Marie Tveiten på körsång bildar de The Northern Belle.

 

Öppningsspåret "You're Gonna Leave" är en av mina personliga favoriter på det i helhet fina och jämna albumet. Jag får direkt en känsla av 70-talets version av Fleetwood Mac redan i låtens intro. Musiken på albumet kan annars lättast beskrivas som melodiös poppig americana med inslag av country. Låtarna är välkomponerade och lätta att ta till sig.

 

The Northern Belle bjuder lyssnaren på mycket sköna harmonier och stämsång. Trots att flera av texterna handlar om uppbrott och brusten kärlek finns det en glädje och positiv känsla i de sköna kompositionerna.

 

Sångerskan Anne Marie Almedal har släppt sitt nya album "Light Shadow". Även hon har en mycket skön och behaglig röst. De ofta stillsamma och vackra pop-balladerna svävar fram i ett drömskt landskap bakom hennes fina stämma.

 

Anne Marie Almedal sjöng i bandet Velvet Belly under åren 1989-2003. Sedan dess har hon släppt flera soloalbum. "Light Shadow" är det första som jag hört av henne. Det är ett mycket vackert album som också tilltalar mig mycket.

Båda albumen av The Northern Belle och Anne Marie Almedal håller en mycket hög kvalité av världsklass. De norska artisterna fortsätter att imponera på mig.

 

Att betygsätta musik är svårt och visar förstås endast hur musiken påverkar just mig. Båda albumen vill jag till slut ge 8 av 10.

 

Pär Dahlerus
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Recension: Den finska producenten, arrangören, låtskrivaren och keyboard-spelaren Tomi Malm släpper sitt andra album Coming Home. Albumet släpps precis som det förra albumet "Walkin' On Air" på det spanska bolaget Contante & Sonante.

Recension: Ellen Sundberg gör lite av en omstart med det nya albumet Levi’s Blue Eyes, ett album som till stor del är inspelat i hennes egen studio hemma på gården i Jämtland.

Recension: Bakom namnet I'm Kingfisher döljer sig Thomas Jonsson, för många kanske mer känd som Thomas Denver Jonsson. På fredag, 9 oktober, släpper han sitt fjärde album under namnet I'm Kingfisher.

Recension: På måndag 5 oktober släpper, den i Småland boende amerikanen, Dave Rosewood sitt andra album som han kallar ”No Rodeo in Rome”.

Recension: Den första oktober släpper Eric Palmqwist sitt andra soloalbum på svenska. Albumet heter kort och gott "Hej Då".

Recension: Orkestern, eller kanske snarare det artistiska kollektivet, The String Theory har nyligen släppt albumet The Los Angeles Suite.

Recension: I februari detta år släppte för mig helt okände singer/songwritern Jonas Snitt singeln ”When I Wake Up” en låt som fastnar redan efter två lyssningar.

Recension: Titeln på Amanda Ginsburgs nya album är, I det lilla händer det mesta. En titel som faktiskt beskriver Amandas vardagliga texter riktigt bra.

Recension: The Northern Belle har i dagarna släppt sitt tredje album, We Wither, We Bloom på den norska bolaget Die With Your Boots On.

Recension: Goda tider rullar in är titeln på Nisse Hellbergs nya album som släpps på fredag 28 augusti.