Skriv ut denna sida
André Rieu "kungen av vals" spelar på Malmö Arena den 29 april. (Foto: Pressbild) André Rieu "kungen av vals" spelar på Malmö Arena den 29 april. (Foto: Pressbild)

André Rieu ett fenomen?

2016-04-28 - 00:46

På fredag uppträder André Rieu på Malmö Arena med sin Johann Strauss-orkester, senast mannen med Stradivariusfiolen var i Malmö var för två år sen.

 

Jag är inte någon stor fantast av Johann Strauss, wienervals eller för den delen klassisk musik men har tagit till mig André Rieu så till den milda grad att jag beslutat mig för att åka till Malmö och lyssna på den enda sverigespelningen 2016.

 

Jag tar med mig familjen ner till Malmö redan på torsdag och inför resan gör jag lite research på vad man tyckte om hans konsert då för två år sedan. Det första jag hittar är en sågning av Sydsvenskans recensent och en rubrik i sveriges radios P2 programmet klassisk morgon där man undrar hur man ska tolka recensionen.

 

"Hans fiolspel tycks vara ruin av något han en gång förmodligen har kunnat. Orkestern är något bättre" skrev den måttligt imponerade recensenten Tobias Lund då.

 

På Wikipedia man läsa att Andre Rieu är född 1 oktober 1949 i Maastricht, att han är en nederländsk violinist, dirigent och kompositör. Han är också grundare och medlem av orkestern Johann Strauss Orchestra.

 

Min relation med André Rieu är begränsad till en ansenlig mängd timmar på Youtube, favoriten är när 10-åriga Amira sjunger opera inför 10.000 åskådare, inte ett öga torrt, inte hos mig heller. Han benämns ofta som "kungen av vals" wienervals närmare bestämt.

 

I morgon fredag sitter vi på Malmö Arena och jag är förväntansfull, minst sagt. Jag tror att det kommer att bli en musikupplevelse utöver någonting annat jag har upplevt. En 60 man stark orkester med flera solister och både kända och okända musikstycken, förhoppningsvis några överraskningar under de två och en halv timme som spelningen pågår - jag tror att det kommer att bli skithäftigt.

 

Årets turné startade för övrigt för några dagar sedan i Mexico och har sedan stannat till i Storbritannien och Tyskland för att i morgon fredag stanna till i Malmö, mina reflektioner efter konserten kommer i ett nytt blogginlägg här under helgen.

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.
Taggad under andre rieu, vals, strauss, Malmö

Recension: Den finska producenten, arrangören, låtskrivaren och keyboard-spelaren Tomi Malm släpper sitt andra album Coming Home. Albumet släpps precis som det förra albumet "Walkin' On Air" på det spanska bolaget Contante & Sonante.

Recension: Ellen Sundberg gör lite av en omstart med det nya albumet Levi’s Blue Eyes, ett album som till stor del är inspelat i hennes egen studio hemma på gården i Jämtland.

Recension: Bakom namnet I'm Kingfisher döljer sig Thomas Jonsson, för många kanske mer känd som Thomas Denver Jonsson. På fredag, 9 oktober, släpper han sitt fjärde album under namnet I'm Kingfisher.

Recension: På måndag 5 oktober släpper, den i Småland boende amerikanen, Dave Rosewood sitt andra album som han kallar ”No Rodeo in Rome”.

Recension: Den första oktober släpper Eric Palmqwist sitt andra soloalbum på svenska. Albumet heter kort och gott "Hej Då".

Recension: Orkestern, eller kanske snarare det artistiska kollektivet, The String Theory har nyligen släppt albumet The Los Angeles Suite.

Recension: I februari detta år släppte för mig helt okände singer/songwritern Jonas Snitt singeln ”When I Wake Up” en låt som fastnar redan efter två lyssningar.

Recension: Titeln på Amanda Ginsburgs nya album är, I det lilla händer det mesta. En titel som faktiskt beskriver Amandas vardagliga texter riktigt bra.

Recension: The Northern Belle har i dagarna släppt sitt tredje album, We Wither, We Bloom på den norska bolaget Die With Your Boots On.

Recension: Goda tider rullar in är titeln på Nisse Hellbergs nya album som släpps på fredag 28 augusti.