Strong insats av Storvreta!
Helgens resultat:
SSL
Grymt bra gjort av Storvreta, att slå Pixbo med 8-3 på bortaplan får ses som ett rejält styrkebesked inför slutspurten av serien. Att man dessutom saknade Kohonen bör väl tysta ner de som påstår att man inte kan vinna utan sin lagkapten, typ jag.
Allsvenskan
KAIS Mora vann som väntat över FBC Uppsala även om det satt hårdare åt än vad jag trodde. FBC hade ledningen med 7-5 fem minuter in i tredje men släpper sen in fem mål på fem minuter och får se de tre poängen stanna i Mora.
Div1
Jag trodde stenhårt på Livets Ord inför derbyt mot Gottsunda och kände mig sjukt nöjd med det efter första perioden då Livets Ord leder med 5-1. Vi har samling inför vår match samtidigt som andra perioden är slut, det står då 6-2 till Livets Ord och tipset känns säkrat! Jag kommer upp från omklädningsrummet en halvtimme senare för att se 9-6 till Gottsunda på resultat tavlan. Vad hände där?
Jag reagerade på Livets Ords glädje efter första perioden, det var kramar blandat med leenden och ”high fives”. Lagkaptenen gick förbi publiken, kollade upp mot deras fans och säger med ett stort leende ”det här tar vi”. Som bottenlag och som lagkapten kanske man ska fokusera på att det är två perioder kvar.
Div2
Rasbo förlorar alltså mot Borlänge med 9-7, var det någon som trodde det? Rasbo vinner skotten med 41-25 så jag antar att Borlänges målvakt fick matchens lirare pris.
Björklinge vinner över Saga med tre bollar precis om jag sa och ser ut att kunna rädda det kontrakt som såg hopplöst förlorat ut för inte så länge sen. Saga som nästa omgång möter Storvreta Ungdom får nog värva in Enström och Galante för att ta sig ur den sits de satt sig själva i.
Alunda torskar mot Storvreta Ungdom i sudden, ett resultat jag tror båda lagen är hyfsat nöjda med.
Alunda åker dagen efter för att möta Njutångers och gör det med bravur, storseger med 8-2. Den framtida Uibk forwarden Kim Nyström bidrar med två nya poäng.
Visste ni att Kim Nyström och Richard Masalin är brorsor? Nu vet ni.
Tips procent: 17 av 24 möjliga, 70,8%
//Pontus Holmgren #83