Skriv ut denna sida
Marie Wallin laddar för Dragracing-SM i helgen. (Foto: Peter Bohlin) Marie Wallin laddar för Dragracing-SM i helgen. (Foto: Peter Bohlin)

Uppsalaförare i ny fartfest på Tierp Arena

2014-07-24 - 08:42

I helgen, med start på fredag körs en SM-deltävling i dragracing på Tierp Arena som därmed återstartar sin verksamhet efter konkurs och ägarbyte. På plats finns flera uppsalaförare.

 

Med ny ägare och en helt ny organisation, återstartar Tierp Arena med en av två stora dragracingtävlingar den här säsongen. I helgen körs SM-deltävlingen för de så kallade EDRS klasserna och senare i augusti arrangeras EM med FIA och FIM klasserna.  

 

2013-08-23 em dragracing pb 176

Många förare kommer nog att spänna musklerna inför kommande EM-deltävling på Tierp Arena i augusti. (Foto: Peter Bohlin, arkiv)

 

Totalt startar 231 deltagare i 18 olika klasser inklusive Test&Tune för FIA och FIM. Totalt tävlar sju förare från Uppsala samt en förare i Test&Tune.

 

Marie Wallin som charmade alla med bra prestationer och familjens snygga Chevrolet 55:a i klassen Super Street förra säsongen hade beslutat sig för att inte köra något det här året men ändrade sig.

- Vi skulle satsa allt på sonens Go-Kartserie i år men så hade den uppehåll i Juli och när Tierp Arena återstartade ville vi supporta den lokala dragracingen, berättar Marie som är rejält sugen på att komma till start.

 

2013-05-11 sm dragracing del1 pb 364

Erik Wallin startar i klassen Stock Super Stock i helgen. (Foto: Peter Bohlin)

 

I klassen Super Street återfinns även Uppsalaföraren Leo Jansson i sin Mercury Comet, upplagt för en prestigekamp om vem som är bäst i stan mellan Marie och Leo.

 

I klassen Stock Super Stock startar två förare från Uppsala, dels Peter Johansson i sin Camaro-69 samt Erik Wallin som också kör Camaro. Som vanligt innehåller klassen många startande och är med sina 28 deltagare största klassen i helgens tävlingar.

 

2013-07-26 dragracing sm pb 337

Elvira Karlsson kör Test&Tune i helgen på Tierp Arena. (Foto: Peter Bohlin)

 

 I Pro Street som har 24 deltagare startar Bälingeföraren Mikael Andersson med sin Camaro-69, även Almungeföraren Michael Olsson kommer till start med en Nova.

 

I motorcykelklasserna startar uppsalaföraren Peter Rundström i Super Comp Bike med sin Honda Greenbird och lite lägre ner i klasserna hittar vi 10-årige sonen Samuel Rundström som kör i klassen Junior Dragbike med motorcykeln "Svarta faran".

 

2013-05-11 dragracing sm kn-19

Marie Wallin i familjens fina Chevrolet-55. (Foto: Kjell Nilsson)

 

Det blir även några startande i Test & Tune (endast FIA&FIM), bland annat en licensuppkörning i dragracingens tyngsta klass Top Fuel, det är Björn Mårtensson från Huddinge som ska ta licens. Vi kommer även att få se Europas snabbaste kvinna, Elvira Karlsson från Uppsala som kör sin Pro Stock Bike i Test&Tune.

 

Samtliga klasser inkl Test&Tune

Pro Modified Car 
Super Twin Bike 
Pro Stock Bike 
Funny Bike 
Top Doorslammer 
Competition Eliminator 
Stock/Super Stock 
Pro Street 
Super Comp 
Super Street 
Super Pro Street 
Super Gas 
Junior Dragster 
Super Comp Bike 
Super Gas Bike 
Super Street Bike 
Junior Dragbike 
Test & Tune (only FIA & FIM)

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Golf: Alicia Roth har ett långsiktigt mål – att spela som proffs i LPGA. Just nu går hon i nian, så ett steg på vägen är att hon har blivit antagen till...

IFU Arena stängs med omedelbar verkan på grund av brister i takkonstruktionen, beskedet gavs på IFU Arenas sociala kanaler sent på fredagskvällen.

I dag lördag skulle Hagunda IF haft ett storslaget firande av föreningens 60-årsjubileum i IFU Arena, men Coronaepedemin kom i vägen för detta, ett Coronasäkert alternativ genomfördes därför istället i Vänge.

Dragracing: Tierp Arena ställer in dragracingens EM-deltävling i juni som en konsekvens av de restriktioner som Covid-19 har medfört. Arenans VD Urban Axell säger i ett uttalande att man inte ser någon möjlighet att fortgå med tävlingen.

Dragracing: Förra veckan beslutades att ställa in deltävling ett av fem i dragracing-EM, nu finns det även risk att deltävling två på Tierp Arena ställs in.

Dragracing: Det var glest mellan de uppländska framgångarna när Tierp Internationals avgjordes i helgen på Tierp Arena. Bästa noteringarna stod de uppländska motorcykelförarna Peter Östlund och Magnus Pollack för som båda föll i varsin semifinal.

Fartfylld dag i Uppsala när OS-grenen BMX racing korade sina svenska mästare under lördagen på SMK Uppsala BMX Arena.

Dragracing: Det blev respass för Peter Rundström i kvartsfinalen när helgens EM-deltävling Tierp International avgjordes.

Dragracing: Uppsalaföraren Peter Rundström är kvalfemma efter den första dagen kvalkörningar av EM-deltävlingen Tierp International och motorcykelklassen Super Comp Bike.

Dragracing: Han kom, han sågs, han segrade - Robban Karlsson tog en toppposition i sin enda kvalrepa på fredagen, åkte sedan till Linköping på lördag och kom tillbaka till Tierp och vann hela tävlingen på söndagen.