I helgen körs STCC-tävlingar på Solvalla med bland annat Uppsalaföraren Alexander Graff, banan har kostat 10 miljoner kronor att bygga men banan höll inte.
Stora sprickor i asfalten gjorde att man avbröt fredagens körningar på grund av att det fanns säkerhetsrisker med att fortsätta. Arrangörerna avbröt testerna klockan 16,00 på fredagen och Alexander Graff som gjorde flera justeringar på bilen slutade med nionde bästa tiden.
- Tyvärr fick vi avbryta med bara ett kört testpass idag, asfalten har släppt upp och vi väntar på att den skall repareras. Testerna gick rätt bra, jag var uppe som snabbast en stund men jag känner igen banan så jag gjorde flera justeringar och slutade nia totalt, säger Alexander Graff.
Anledningen till beslutet att avbryta var att asfalten släppte i inbromsningen på banans snabbaste parti uppger STCC-organisationen på sin hemsida.
– Vi beklagar verkligen att behöva ge publiken ett så tråkigt besked, säger Bob Huzell, VD för STCC. Men för deltagarnas säkerhet och för att säkerställa lördagens tävlingar fattade vi beslutet att göra en mer omfattande reparation och tvingades därför ställa in all körning på banan.
Enligt Patrik Karlsson, arbetschef för PEAB Asfalt beror problemet på en kombination av olika faktorer.
– Det är värmen och nylagd asfalt i kombination med underlaget som har gjort att belastningen har blivit för stor. Vi kommer nu att bygga på de mest utsatta ställena på banan med ytterligare ett lager asfalt. Vi har gjort omfattande beräkningar av de belastningar som banan utsätts för men asfalt är ett levande material och i det här fallet måste ta ett omtag, säger Karlsson till STCCs hemsida.
För Graff och de andra förarna är det ovisst vad som händer under lördagen, blir det körning, ställer man in, hur lyckas man med den nya beläggningen.
- Vi har ingen aning alls, vi går runt och tar det lugnt, väntar på ett besked tidsschemat blir ju helt omgjort nu, säger Alexander Graff avslutningsvis.