Uppsala Paddlarklubb arrangerade för 8:e året på rad Kvarncrossen, årets höjdpunkt för många paddlare.
För första gången på flera dagar visade Uppsala upp sig från sin allra bästa sida med strålande solsken. Det stora antalet regndagar och den sena våren hade gjort Fyrisåns vattenflöden rekordhöga, så pass stora att arrangörerna övervägde att ställa in tävlingen.

Tusentals människor tittade på forspaddlingen mitt i Uppsala och stundtals gick det inte att passera med biltrafiken utmed Östra Ågatan på grund av alla människor.
- Årets höjdpunkt säger Robin Landberg, Åmsele Forspaddlare till Uppsala Paddlarklubbs hemsida.
Den tre meter höga startrampen fanns på plats i Gotlandsparken, det var med en rejäl skjuts som de startande lämnade rampen. Totalt 45 paddlare deltog i Kvanrcrossen som utgörs av två tävlingar, kanotslalom och kajakcross.

Erik Garmo från Falun tog hem herrseniorklassen i kajakcross, Max Karlsson från Nyköping vann juniorernas tävling och Sanna Wahlen från Järfälla vann damklassen.
Slalomtävlingen var fördelad på flera klasser, Isak Öhrström från Falun vann herrseniorklassen, Andrea Friberg från Stockholm vann damernas juniorklass och Vidar Bratt från Falun vann i klassen H16.