Skriv ut denna sida
Almtunas Albin Carlsson försöker att trycka sig in framför målvakten George Sörensen. (Foto: Peter Bohlin) Almtunas Albin Carlsson försöker att trycka sig in framför målvakten George Sörensen. (Foto: Peter Bohlin)

Almtunas SHL-chanser borta efter ny kvalserieförlust

2018-03-15 - 01:25

Almtunas chanser att gå vidare till nästa omgång i kvalet till SHL försvann i och med kvällens förlust med 2-4 mot Södertälje.

 

Södertälje tog ledningen med 0-1 efter fyra minuters spel i "måstematchen" för både Almtuna och Södertälje. Sex minuter senare vänder Almtuna under en lyckominut då först Masi Marjamäki kvitterade till 1-1 och 45 sekunder senare Jonathan Leman gör 2-1.

 

Då såg det ut som att Almtuna skulle kunna ta greppet om sina motståndare men istället var det det Södertälje som kopplade ett grepp om Almtuna som på nytt fick jaga en kvittering sedan gästerna både kvitterat och tagit ledningen med 2-3 i den andra perioden.

 

Södertäljes ledningsmål gjordes för övrigt av tidigare Almtunaspelaren Ludwig Blomstrand som passade på att jubla lite extra mycket. Några minuter senare utspelar sig dramatiska scener på isen då Almtunas Lucas Sandström och Marcus Bohman hamnar i en "brottningsmatch" som slutar illa för Bohman när han landar med bakhuvudet i isen och tvingas bryta matchen.

 

Almtuna tryckte på för en kvittering men Södertäljes försvar var tätt och man hade en mycket bra målvakt i George Sörensen. Med 2,45 minuter kvar av tredje perioden tar Almtunas lagledning timeout och plockar av målvakten Arvid Ljung för att spela med en man mer i sin jakt på kvittering.

 

I samband med tekningen direkt efter spelavbrottet åker Victor Rollin-Carlsson ut två minuter för "Highsticking" en tydlig filmning från Södertäljes tekare Fredric Weigel som domarna går på. Rollin-Carlsson blir så frustrerad över felbeslutet att han på väg till utvisningen drar på sig en tvåa även för protest.

 

Jakten på kvittering fortsatte i spel fem mot fem istället för att få det numerära överläget och Södertälje prickade in 2-4 i tom bur och samtidigt försvann den enda chansen som fanns kvar att nå nästa nivå i det fortsatta kvalet till SHL. På fredag spelar Almtuna sin sista hemmamatch för säsongen mot Pantern, ett lag som även dom inte har något att spela för längre.

 

Almtuna - Södertälje 2-4(2-1, 0-2, 0-1)

Almtunas mål: Masi Marjamäki, Jonathan Leman.

Publik: 1 622

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Allsvenskan: Det var redan klart att Almtuna slutar på tionde plats i den allsvenska tabellen och är klara för åttondelsfinalspel. På söndagen tog ett reservbetonat lag emot Väsby som vann med uddamålet 2-3.

Allsvenskan: Almtuna blev på fredagen klara för slutspelet i Hockeyallsvenskan genom att bortabesegra (hemma) Väsby med 2-1, båda Almtunas mål gjorda inom 34 sekunder i den första perioden.

Allsvenskan: Serietvåan Björklöven stod för motståndet när Almtuna spelade fjärde matchen på fem dagar. Trots den svåra uppgiften lyckades man vinna med uddamålet 3-2, stor matchvinnare för Almtuna blev debuterande målvakten Oscar Leijon född 2002.

Allsvenskan: Senast plockade man ner favorittyngda AIK, ikväll var det dags för ett formstarkt Tingsryd att åka hem från Uppsala med en förlust efter att Almtuna vunnit med 3-1.

Allsvenskan: Almtuna vann tre blytunga poäng mot ett formstarkt AIK när man vann med 3-0 hemma i Upplands Bilforum Arena på fredagskvällen.

Allsvenskan: Om man kommer från division ett och vill visa upp sig i hockeyallsvenskan så är ett bra sätt att avgöra matcher i förlängningen. Det var precis vad inlånade Johan Eriksson från Strömsbro gjorde mot Modo på måndagkvällen.

Det var två formsvaga lag som möttes i Upplands Bilforum Arena när Almtuna besegrade Kristianstad med 4-1 på onsdagen.

Allsvenskan: Almtuna bröt sin tråkiga bortasvit med fyra raka förluster på bortais när man besegrade Vita Hästen i Norrköping på onsdagen med uddamålet 2-1.

Allsvenskan: Det var dramatiskt i Upplands Bilforum Arena när speakern meddelade att "samtliga spelare omedelbart måste lämna isen" då endast 30 minuter återstod till matchstart. Anledningen var att tretton spelare i hemmalaget testats positivt för Corona.

Allsvenskan: Almtuna låg under med 0-2 efter den första perioden. Då var det inte mycket som talade för uppsalalaget men en starkt mittenperiod grundlade segern med 6-3 mot Karlskoga.