Almtuna kopplar ett litet grepp om den åttonde slutspelsplatsen efter storseger borta mot Björklöven med 5-1 under lördagen.
Almtuna nollade Björklöven i den första och den tredje perioden samtidigt som man gjorde två egna mål under vardera perioderna. I mittenperioden spelade lagen oavgjort 1-1 och Almtuna skaffade sig ett lite grepp om den åttonde och sista slutspelplatsen med fyra poäng före Vita Hästen.
Det gick undan när Ludwig Blomstrand och Marcus Fornell gjorde ettan och tvåan med bara en halv minuts mellanrum i den första perioden. I andra perioden reducerade Björklöven till 1-2 i den nionde minuten men Albin Lundin återställde "ordningen" med fyra minuter kvar av perioden genom att utöka till 1-3.
Drygt 3800 personer fick sedan se Almtuna utöka två gånger till under slutperioden. Först genom William Quist och sedan Oscar Milton med åtta minuter kvar. Noterbart från matchen är att samtliga mål gjordes med lika många spelare på isen trots totalt 22 utvisningsminuter.
Björklöven - Almtuna 1-5 (0-2, 1-1, 0-2)
Almtunas mål: Ludwig Blomstrand, Marcus Fornell, Albin Lundin, William Quist, Oscar Milton.
Publik: 3 807