Skriv ut denna sida
Almtuna tog blytunga poäng mot AIK. (Foto: Peter Bohlin) Almtuna tog blytunga poäng mot AIK. (Foto: Peter Bohlin)

Almtuna vann streckmatchen mot AIK

2016-10-09 - 00:20

Både Almtuna och AIK var uppskrivna som favoriter inför årets Hockeyallsvnska men inget av lagen har levt upp till förväntningarna så här långt. I kväll möttes de två i en streckmatch i tabellens botten och Uppsalalaget vann övertygande med 4-1.

 

Det var ett koncentrerat Almtuna som tog emot AIK i streckmötet i den nedre regionen av tabellen, de två lagen som inför säsongen skrivits upp soam favoriter möttes en gång på försäsongen och då spelade Almtuna ut solnalaget. Ikväll var tanken att AIK skulle ta revansch men Almtuna var för bra och kunde vinna matchen med 4-1, det sista målet gjort i tom bur.

 

Det började bra och Almtunas Erik Santesson sköt ett slagskott rakt upp i "första" krysset efter sju minuters spel, i slutet av perioden drog AIK på sig en utvisning för att man hade för många spelare på isen och Victor Ekarv kunde utöka Almtunas ledning till 2-0 i det numerära överläget.

 

Perioden var jämn chansmässigt men Jonas Johansson i Almtunas mål var i likhet med Robin Rahm i AIKs mål bra idag. Andra perioden går till AIK som vinner den med 0-1 efter mål i den näst sista minuten av Stefan Johansson. Almtuna var hetast av de två lagen och kom fram lättare på mål och även om ledningen var knapp kändes som att man hade kontroll på matchen.

 

Matchen stod och vägde under tredje periodens inledning, AIK tryckte på för att nå en kvitteringen men hade väldigt få spelare som gick in och gjorde "jobbet" framför Jonas Johannson i kassen, Victor Ekarv satte den befriande pucken med sex minuter kvar som betydde 3-1, hans andra mål under matchen.

 

En tiemout av AIK med knappt två minuter kvar och plockad målvakt gjorde att Ludwig Blomstrand kunde fastställa slutresultatet till 4-1 i tom bur. Segern var välförtjänt och inte minst välbehövlig efter tre raka matcher utan vinst.

 

Almtuna går upp på tabellens nionde plats med tio poäng, en poäng mer än AIK på den elfte platsen. Nästa omgång spelas på onsdag, då möter Almtuna Södertälje på bortaplan.

 

Almtuna - AIK 4-1 (2-0, 0-1, 2-0)

Almtunas mål: Victor Ekarv 2, Erik Santesson, Ludwig Blomstrand.

Publik: 1 823

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Allsvenskan: Det var redan klart att Almtuna slutar på tionde plats i den allsvenska tabellen och är klara för åttondelsfinalspel. På söndagen tog ett reservbetonat lag emot Väsby som vann med uddamålet 2-3.

Allsvenskan: Almtuna blev på fredagen klara för slutspelet i Hockeyallsvenskan genom att bortabesegra (hemma) Väsby med 2-1, båda Almtunas mål gjorda inom 34 sekunder i den första perioden.

Allsvenskan: Serietvåan Björklöven stod för motståndet när Almtuna spelade fjärde matchen på fem dagar. Trots den svåra uppgiften lyckades man vinna med uddamålet 3-2, stor matchvinnare för Almtuna blev debuterande målvakten Oscar Leijon född 2002.

Allsvenskan: Senast plockade man ner favorittyngda AIK, ikväll var det dags för ett formstarkt Tingsryd att åka hem från Uppsala med en förlust efter att Almtuna vunnit med 3-1.

Allsvenskan: Almtuna vann tre blytunga poäng mot ett formstarkt AIK när man vann med 3-0 hemma i Upplands Bilforum Arena på fredagskvällen.

Allsvenskan: Om man kommer från division ett och vill visa upp sig i hockeyallsvenskan så är ett bra sätt att avgöra matcher i förlängningen. Det var precis vad inlånade Johan Eriksson från Strömsbro gjorde mot Modo på måndagkvällen.

Det var två formsvaga lag som möttes i Upplands Bilforum Arena när Almtuna besegrade Kristianstad med 4-1 på onsdagen.

Allsvenskan: Almtuna bröt sin tråkiga bortasvit med fyra raka förluster på bortais när man besegrade Vita Hästen i Norrköping på onsdagen med uddamålet 2-1.

Allsvenskan: Det var dramatiskt i Upplands Bilforum Arena när speakern meddelade att "samtliga spelare omedelbart måste lämna isen" då endast 30 minuter återstod till matchstart. Anledningen var att tretton spelare i hemmalaget testats positivt för Corona.

Allsvenskan: Almtuna låg under med 0-2 efter den första perioden. Då var det inte mycket som talade för uppsalalaget men en starkt mittenperiod grundlade segern med 6-3 mot Karlskoga.