Skriv ut denna sida
Oskarshamns Nicolas Deschamps kvitterade till 1-1 med 14 sekunder kvar. (Foto: Peter Bohlin) Oskarshamns Nicolas Deschamps kvitterade till 1-1 med 14 sekunder kvar. (Foto: Peter Bohlin)

Almtuna tappade segern i slutsekunderna

2016-09-30 - 22:52

Almtunas målvakt Georg Sörensen var på god väg att hålla nollan, men med fjorton sekunder kvar och en man mindre på planen fick kanadensaren Nicolas Deschamps friläge och kvitterade till 1-1.

 

Efter en mycket jämn match mellan Almtuna och Oskarshamn såg det ut som att Ludwig Blomstrands mål i den första perioden skulle bli matchens enda. Men den så långt relativt osynliga kanadensaren Nicolas Deschamps blev helt fri på blålinjen när hans lag hade en man mindre på planen och gjorde inga misstag och kvitterade till 1-1 med endast 14 sekunder kvar.

 

Almtuna hade så långt gjort en bra insats i försvaret och en "nolla" hade inte varit oförtjänt på något sätt, det var faktiskt så att Almtuna skapade flest chanser under slutperioden men Oskarshamn som spelade väldigt defensivt under hela matchen försvarade sig även dom förtjänstfullt.

 

Tredje perioden var Almtunas, man hade grepp om händelserna och vann skotten med 9-3 och försvarsspelet var som sagt klockrent. När Oskarhamn plockade ut sin målvakt med exakt en minut kvar tyrcker man på för en kvittering men med 42 sekunder kvar drar man på sig en utvisning för att man hade sju utespelare på isen.

 

När utvisningen var verkställd var det tekning och Arsi Piispanen vinner den till Tobias Ekberg som spelar i djupled till Deschamps på blålinjen och blir helt fri med målvakten. Kanadensaren fintar höger går vänster och lägger in kvitteringen till 1-1, med 14 sekunder kvar.

 

Inte nog med det, i förlängningens tredje minut sätter gästernas Pontus Widerström segerpucken och Oskarshamn tar med sig två poäng hem. Kvar står Almtuna och undrar vad som hände. Man bjuder bort segern i slutet av tredje perioden, så fri som Deschamps blev vid kvitteringen ska man inte kunna bli med en man mindre och så kort med tid kvar.

 

Almtuna får slicka såren och komma igen, nästa match är borta mot Tingsryd den 5 oktober.

 

Almtuna - Oskarshamn 1-2 e fl (1-0, 0-0, 0-1, 0-1)

Almtunas mål: Ludwig Blomstrand

Publik: 1 138

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Allsvenskan: Det var redan klart att Almtuna slutar på tionde plats i den allsvenska tabellen och är klara för åttondelsfinalspel. På söndagen tog ett reservbetonat lag emot Väsby som vann med uddamålet 2-3.

Allsvenskan: Almtuna blev på fredagen klara för slutspelet i Hockeyallsvenskan genom att bortabesegra (hemma) Väsby med 2-1, båda Almtunas mål gjorda inom 34 sekunder i den första perioden.

Allsvenskan: Serietvåan Björklöven stod för motståndet när Almtuna spelade fjärde matchen på fem dagar. Trots den svåra uppgiften lyckades man vinna med uddamålet 3-2, stor matchvinnare för Almtuna blev debuterande målvakten Oscar Leijon född 2002.

Allsvenskan: Senast plockade man ner favorittyngda AIK, ikväll var det dags för ett formstarkt Tingsryd att åka hem från Uppsala med en förlust efter att Almtuna vunnit med 3-1.

Allsvenskan: Almtuna vann tre blytunga poäng mot ett formstarkt AIK när man vann med 3-0 hemma i Upplands Bilforum Arena på fredagskvällen.

Allsvenskan: Om man kommer från division ett och vill visa upp sig i hockeyallsvenskan så är ett bra sätt att avgöra matcher i förlängningen. Det var precis vad inlånade Johan Eriksson från Strömsbro gjorde mot Modo på måndagkvällen.

Det var två formsvaga lag som möttes i Upplands Bilforum Arena när Almtuna besegrade Kristianstad med 4-1 på onsdagen.

Allsvenskan: Almtuna bröt sin tråkiga bortasvit med fyra raka förluster på bortais när man besegrade Vita Hästen i Norrköping på onsdagen med uddamålet 2-1.

Allsvenskan: Det var dramatiskt i Upplands Bilforum Arena när speakern meddelade att "samtliga spelare omedelbart måste lämna isen" då endast 30 minuter återstod till matchstart. Anledningen var att tretton spelare i hemmalaget testats positivt för Corona.

Allsvenskan: Almtuna låg under med 0-2 efter den första perioden. Då var det inte mycket som talade för uppsalalaget men en starkt mittenperiod grundlade segern med 6-3 mot Karlskoga.