Skriv ut denna sida
Jimmie Kraft och Almtuna går skilda vägar. (Foto: Peter Bohlin) Jimmie Kraft och Almtuna går skilda vägar. (Foto: Peter Bohlin)

Ingen förlängning för Kraft

2014-03-07 - 13:01

Jimmie Kraft och Almtuna går skilda vägar, efter 286 matcher i AIS står det klart att han inte får någon förlängning med klubben.

 

Jimmie Kraft har spelat i Almtuna sedan 2008 och har alltid varit en spelare som givit 100 procent och visat vägen för sina lagkamrater. I går kom beskedet att Kraft och Almtuna går skilda vägar.

- Väldigt tråkigt men det är en del av hockeylivet säger den 33-årige centern till klubbens webbsida.

 

Kraft som är snickare i botten har inte bestämt sig för om det blir någon fortsättning i någon annan klubb eller om han går tillbaka och börjar jobba.

- Jag har inte hunnit tänka på det, säger han till klubbens webbsida.

 

Klubben meddelar på sin hemsida att man har gjort klart med Oscar Milton och Mattias Johansson som båda har skrivit på varsitt kontrakt för ett år.

 

Sedan tidigare är det klart med förlängningar av bland annat Sebastian Hartmann, Victor Aronsson, Tobias Hage, Simon Mattsson och Victor Rollin-Carlsson.

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Allsvenskan: Det var redan klart att Almtuna slutar på tionde plats i den allsvenska tabellen och är klara för åttondelsfinalspel. På söndagen tog ett reservbetonat lag emot Väsby som vann med uddamålet 2-3.

Allsvenskan: Almtuna blev på fredagen klara för slutspelet i Hockeyallsvenskan genom att bortabesegra (hemma) Väsby med 2-1, båda Almtunas mål gjorda inom 34 sekunder i den första perioden.

Allsvenskan: Serietvåan Björklöven stod för motståndet när Almtuna spelade fjärde matchen på fem dagar. Trots den svåra uppgiften lyckades man vinna med uddamålet 3-2, stor matchvinnare för Almtuna blev debuterande målvakten Oscar Leijon född 2002.

Allsvenskan: Senast plockade man ner favorittyngda AIK, ikväll var det dags för ett formstarkt Tingsryd att åka hem från Uppsala med en förlust efter att Almtuna vunnit med 3-1.

Allsvenskan: Almtuna vann tre blytunga poäng mot ett formstarkt AIK när man vann med 3-0 hemma i Upplands Bilforum Arena på fredagskvällen.

Allsvenskan: Om man kommer från division ett och vill visa upp sig i hockeyallsvenskan så är ett bra sätt att avgöra matcher i förlängningen. Det var precis vad inlånade Johan Eriksson från Strömsbro gjorde mot Modo på måndagkvällen.

Det var två formsvaga lag som möttes i Upplands Bilforum Arena när Almtuna besegrade Kristianstad med 4-1 på onsdagen.

Allsvenskan: Almtuna bröt sin tråkiga bortasvit med fyra raka förluster på bortais när man besegrade Vita Hästen i Norrköping på onsdagen med uddamålet 2-1.

Allsvenskan: Det var dramatiskt i Upplands Bilforum Arena när speakern meddelade att "samtliga spelare omedelbart måste lämna isen" då endast 30 minuter återstod till matchstart. Anledningen var att tretton spelare i hemmalaget testats positivt för Corona.

Allsvenskan: Almtuna låg under med 0-2 efter den första perioden. Då var det inte mycket som talade för uppsalalaget men en starkt mittenperiod grundlade segern med 6-3 mot Karlskoga.