Skriv ut denna sida
Moras Bobby Ryan glänste i Gränbyhallen (Foto: Peter Bohlin) Moras Bobby Ryan glänste i Gränbyhallen (Foto: Peter Bohlin)

NHL-glans över Morasegern

2012-11-30 - 22:46

Det var NHL-glans över kvällens allsvenska ishockeymatch mellan Almtuna och Mora, inte mindre än fyra spelare från NHL fanns på isen när Almtuna besegrades med 1-3 (0-1, 1-2, 0-0).
Det var två jämna lag som möttes men två saker avgjorde till Moras fördel, dels de två stjärnorna Bobby Ryan och Anze Kopitar men också Almtunas ineffektivitet över hela matchen men i synnerhet i sina numerära överlägen. Över 1700 åskådare hade sökt sig till Isladan i Gränby denna kväll, kanske var det för att se Stanley Cupmästaren Anze Kopitar som som spelat nitton matcher för sitt Mora den här säsongen och stått för 8+14 inför dagens match.

 

Förra säsongen hissade Kopitar Stanley Cupbucklan då Los Angelses vunnit ishockeyns finaste pris, nu är det spel i Mora och den svenska andraligan med matcher bland annat i Gränbys slitna islada. Tillsammans med stjärnan Bobby Ryan gör de två spelarna skillnad. 

När första perioden närmade sig sitt slut var det svårt att se skillnad på de båda lagen, Almtuna stod upp riktigt bra och spelade föredömligt på de ytor som fanns, det var fördel för hemmalaget som visade upp sitt bästa spel kanske för säsongen men det var Mora som gjorde periodens enda mål. Målet kommer när det återstår mindre än 3 minuter av perioden på en spelvändning.

 

Almtuna inleder den andra perioden bra och kvitterar med ett skott från blålinjen av Eric Norin, så långt ett fullt rättvist resultat. Mora skapar lite farligare lägen än hemmalaget trots att skottsatistiken säger att båda lagen hade lika många avslut i matchen, Mora något vassare dock, Jhonas Enroth i Almtunas kasse är dock riktigt bra matchen igenom. Almtunas spel i numerära överlägen har verkligen inte rosat marknaden, det är helt enkelt för dåliga på att utnyttja dessa lägen, i mitten av andra perioden hade man chansen men åker på ett mål i baken nästan direkt efter att Mora blivit fulltaliga 1-2.

 

Minuterna senare drar Almtuna på sig en utvisning och Mora plockar in bland annat Kopitar och Ryan, som samarbetar och utökar till 1-3 genom. Det är ett klassmål signerat Ryan som går stolpe-in, fler mål faller inte under matchen och sista perioden känns mest som att Mora spelar av medans Almtuna jagar och jagar. Men som sagt tidigare så har man stora problem med att skapa farliga målchanser.

 

Matchen slutar 1-3 och trots allt så är det ett fall framåt för Almtuna, nya NHL-backen Mike Lundin visar att han tillför stabilitet i sitt nya lag men Lundins stjärnstatus är klasser från Mora stjärnor denna kväll. Nästa hemmamatch för Almtuna är mot Västerås den 6 december.


Almtunas mål:
Eric Norin

 

Publik: 1723

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Allsvenskan: Det var redan klart att Almtuna slutar på tionde plats i den allsvenska tabellen och är klara för åttondelsfinalspel. På söndagen tog ett reservbetonat lag emot Väsby som vann med uddamålet 2-3.

Allsvenskan: Almtuna blev på fredagen klara för slutspelet i Hockeyallsvenskan genom att bortabesegra (hemma) Väsby med 2-1, båda Almtunas mål gjorda inom 34 sekunder i den första perioden.

Allsvenskan: Serietvåan Björklöven stod för motståndet när Almtuna spelade fjärde matchen på fem dagar. Trots den svåra uppgiften lyckades man vinna med uddamålet 3-2, stor matchvinnare för Almtuna blev debuterande målvakten Oscar Leijon född 2002.

Allsvenskan: Senast plockade man ner favorittyngda AIK, ikväll var det dags för ett formstarkt Tingsryd att åka hem från Uppsala med en förlust efter att Almtuna vunnit med 3-1.

Allsvenskan: Almtuna vann tre blytunga poäng mot ett formstarkt AIK när man vann med 3-0 hemma i Upplands Bilforum Arena på fredagskvällen.

Allsvenskan: Om man kommer från division ett och vill visa upp sig i hockeyallsvenskan så är ett bra sätt att avgöra matcher i förlängningen. Det var precis vad inlånade Johan Eriksson från Strömsbro gjorde mot Modo på måndagkvällen.

Det var två formsvaga lag som möttes i Upplands Bilforum Arena när Almtuna besegrade Kristianstad med 4-1 på onsdagen.

Allsvenskan: Almtuna bröt sin tråkiga bortasvit med fyra raka förluster på bortais när man besegrade Vita Hästen i Norrköping på onsdagen med uddamålet 2-1.

Allsvenskan: Det var dramatiskt i Upplands Bilforum Arena när speakern meddelade att "samtliga spelare omedelbart måste lämna isen" då endast 30 minuter återstod till matchstart. Anledningen var att tretton spelare i hemmalaget testats positivt för Corona.

Allsvenskan: Almtuna låg under med 0-2 efter den första perioden. Då var det inte mycket som talade för uppsalalaget men en starkt mittenperiod grundlade segern med 6-3 mot Karlskoga.