Fel
  • JUser: :_load: Det går inte att ladda användare med ID: 985
Skriv ut denna sida
Sirius säkrade avancemanget till SSL. (Foto: Peter Bohlin/arkiv) Sirius säkrade avancemanget till SSL. (Foto: Peter Bohlin/arkiv)

Sirius innebandy till SSL

2013-03-10 - 20:26

Sirius är klara för innebandys högsta serie - Svenska Superligan. Detta blev klart idag efter seger mot Mora med 11-4.

Vid vinst mot Mora skulle Sirius vara tillbaka i Svenska Superligan. Det tog bara åtta sekunder sedan hade skyttekungen Peter Berlin gjort sitt 32:a mål för säsongen. Även om gästerna kunde kvittera var det tydligt att Sirius bara skulle vinna den här matchen. Laget var det klart bättre och kunde även gå ifrån till 4-1 innan periodpausen.

 

Efter pausen fortsatte Sirius dominans och Mora var chanslösa. Det var först i slutet av matchen som gästerna kunde putsa till siffrorna en aning. Då var matchen sedan länge avgjord och Sirius klara för Svenska Superligan.

Tränare David Ahlmark har verkligen fått ordning på dagens upplaga av Sirius innebandy. Laget har inte förlorat en enda match den här säsongen och med några etablerade nyförvärv kan nästa säsong bli riktigt intressant. Uppsalapubliken har således återigen ett spännande derby att se fram mot i Fyrishov.

 

Målen: Johan Eriksson 3, Peter Berlin 2, Niklas Wallén 2, Kim Johansson 2 och Hugo Andersson
Publik: 396

 

Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Internationellt: Nu står det klart att det tidigare uppskjutna världsmästerskapet för U19-damerna kommer att genomföras i Uppsala.

Kval SSL: Hagundas insats i de första kvalmötet i bäst av fem mot Warberg skapade många frågor inför returen på onsdagskvällen. Hagunda fick en bra start, tappade men återtog matchen och kvitterade matchserien till 1-1.

Slutspel: Sirius förlorade tisdagens kvartsfinal hemma mot KAIS Mora med 3-6, därmed har Mora skaffat sig en "matchboll" inför hammamötet på fredag i matchserien som bara har bortasegrar hittills. 

Slutspel: Sirius kvitterade KAIS Moras ledning till 1-1 i kvartsfinalserien efter seger i kvällens match med 4-5 på bortaplan.

Kval Superligan: Hagunda besegrade AIK i den avgörande matchen om vem som skall gå till kvalfinal om en plats i SSL. Hagunda visade bra lagmoral efter att ha tappat en ledning med 4-0 till 4-4, och kunde till slut vinna med 8-4.

Slutspel: Sirius föll mot KAIS Mora med 3-6 när den första matchen i kvartsfinalserien i bäst av fem avgjordes.

Kval Superligan: Hagunda har tre raka förluster mot AIK den här säsongen och hade kniven på strupen i den andra kvalmatchen i bäst av tre när lagen möttes på onsdagen. Efter en formidabel insats i de första två perioderna kunde man hålla undan och kvittera till 1-1 i matcher efter seger med 11-8.

Superligan: Sirius grejade nytt kontrakt trots förlust mot Mullsjö, Dalen gjorde nämligen sitt och vann mot Höllviken som hade gått förbi Sirius vid en seger.

Superligan: Sirius låg under med 2-1 borta mot Karlstad, men en mäktig målexplosion i inledningen av tredje perioden vände matchen till seger med 4-6.

Superligan: Det såg ut att gå till förlängning mellan Sirius och Malmö, men med drygt två minuter kvar av slutperioden gjorde Jonna Vuontisvaara sitt andra mål i matchen och ledning 3-2 som till slut blev 4-2 efter mål i tom bur av Maja Brodin.