Skriv ut denna sida
Joakim Alvinder gjorde 1 mål och en assist i sin avskedsmatch. (Foto: Peter Bohlin) Joakim Alvinder gjorde 1 mål och en assist i sin avskedsmatch. (Foto: Peter Bohlin)

Sirius klarade nytt kontrakt i SSL

2021-03-13 - 19:53

Sirius grejade nytt kontrakt trots förlust mot Mullsjö, Dalen gjorde nämligen sitt och vann mot Höllviken som hade gått förbi Sirius vid en seger.

 

Sirius hade chansen att greja nytt kontrakt på egen hand genom att besegra Mullsjö i sista omgången som spelades på lördagseftermiddagen. En mycket svår uppgift för blåsvart som inte har besegrat Mullsjö sedan säsongen 2014/2015. Sedan dess har man förlorat elva matcher och spelat oavgjort en gång.

 

Sirius fick sämsta tänkbara start på matchen då gästerna tog ledningen med 0-1 redan efter 39 sekunder, visserligen kvitterade Peter Berlin till 1-1 men det blåsvarta hoppet släcktes med två Mullsjömål i slutet av perioden fram till 1-3. Samtidigt hade Dalen ledningen med 5-1 mot Höllviken.

 

Andra periodens enda mål gjordes av Mullsjö som ledde med 1-4 inför den tredje perioden. I Umeå verkade matchen vara avgjord då Dalen ledde med 14-2 (!) mot Höllviken. Ett resultat som skulle innebära att Sirius hänger kvar i Superligan oavsett om man förlorade mot Mullsjö.

 

Inför tredje perioden hade spelarna i Sirius fått koll på hur det gick i Umeå och möjligen åkte axlarna ner lite för det blev en helt annan fart i matchen. Joakim Alvinder som spelade sin avskedsmatch på elitnivå reducerade till 2-4 i numerärt överläge men närmare än två mål kom man inte, matchen slutade 3-6 sedan Joel Ingesson och Pelle Tarenius gjort varsitt mål för Mullsjö och Michael Jansson ett för Sirius.

 

Noterbart från matchen är att Mullsjö tilldömdes två straffar men lyckades inte göra mål på någon av dem. Kim Ganevik drog på sig en utvisning 2+10 minuter för osportsligt uppträdande och borde kanske fått "game penalty" då han fortsatte att uppträda osportsligt från utvisningsbänken, svagt av domarparet att acceptera detta i en för övrigt snäll match.

 

Matchen i Umeå slutade för övrigt med seger för Dalen med 18-9 vilket enligt SportExpressen är ett nytt målrekord i SSL. Det gamla rekordet har stått sig i 20 år, då spelade Helsingborg och Balrog 13-12.

 

Sirius - Mullsjö 3-6 (1-3, 0-1, 2-2)

Sirius mål: Peter Berlin, Joakim Alvinder, Michael Jansson.

Publik: 0

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Internationellt: Nu står det klart att det tidigare uppskjutna världsmästerskapet för U19-damerna kommer att genomföras i Uppsala.

Kval SSL: Hagundas insats i de första kvalmötet i bäst av fem mot Warberg skapade många frågor inför returen på onsdagskvällen. Hagunda fick en bra start, tappade men återtog matchen och kvitterade matchserien till 1-1.

Slutspel: Sirius förlorade tisdagens kvartsfinal hemma mot KAIS Mora med 3-6, därmed har Mora skaffat sig en "matchboll" inför hammamötet på fredag i matchserien som bara har bortasegrar hittills. 

Slutspel: Sirius kvitterade KAIS Moras ledning till 1-1 i kvartsfinalserien efter seger i kvällens match med 4-5 på bortaplan.

Kval Superligan: Hagunda besegrade AIK i den avgörande matchen om vem som skall gå till kvalfinal om en plats i SSL. Hagunda visade bra lagmoral efter att ha tappat en ledning med 4-0 till 4-4, och kunde till slut vinna med 8-4.

Slutspel: Sirius föll mot KAIS Mora med 3-6 när den första matchen i kvartsfinalserien i bäst av fem avgjordes.

Kval Superligan: Hagunda har tre raka förluster mot AIK den här säsongen och hade kniven på strupen i den andra kvalmatchen i bäst av tre när lagen möttes på onsdagen. Efter en formidabel insats i de första två perioderna kunde man hålla undan och kvittera till 1-1 i matcher efter seger med 11-8.

Superligan: Sirius låg under med 2-1 borta mot Karlstad, men en mäktig målexplosion i inledningen av tredje perioden vände matchen till seger med 4-6.

Superligan: Det såg ut att gå till förlängning mellan Sirius och Malmö, men med drygt två minuter kvar av slutperioden gjorde Jonna Vuontisvaara sitt andra mål i matchen och ledning 3-2 som till slut blev 4-2 efter mål i tom bur av Maja Brodin.

Superligan: Sirius stod för en mycket blek inledning bottenmötet mot Thorengruppen på torsdagkvällen i IFU arena. Efter underläge 0-4 lyckades man dock resa sig och vända på matchen till seger med 5-4.