Skriv ut denna sida
Viktor Andersson "jagar" en hemmaspelare under lördagens träningsmatch. (Foto: Adam Troy) Viktor Andersson "jagar" en hemmaspelare under lördagens träningsmatch. (Foto: Adam Troy)

Nertränat Storvreta i storförlust

2018-09-09 - 03:40

Storvreta åkte på en historisk förlust med hela 10-3 på bortaplan mot finska mästarlaget SC Classic som ledde med 4-0 innan Storvreta kunde göra sitt första mål.

 

Inför lördagens träningsmatch mot finska mästarlaget gick Storvretas tränare Andreas Harnesk ut med att truppen var "nertränad" något som skulle kunna gynna det finska laget. Storvreta skulle dock göra allt för att ge dom en match om segern.

 

Nu blev det ingen match av det hela, Classic var klasser bättre än Storvreta och ledde efter första perioden med 3-0 efter bland annat ett mål i numerärt överläge samt ett på straff.

 

Storvretas Valdemar Ahlroth reducerade i andra perioden till 4-1 sedan finnarna dessförinnan hade utökat till 4-0. Effekten av reduceringen uteblev dock då Classic omgående replikerade med att göra 5-1. Andra perioden slutade 4-1 till hemmalaget.

 

Underläget med 7-1 inför tredje perioden blev en övermäktig uppgift för Storvreta den här aftonen, Storvreta kunde dock reducera två gånger om men då var ställningen redan 9-1. Det var Jimmie Pettersson och Albin Sjögren som målade innan Classic fastställde slutresultatet till 10-3.

 

Classic (Fin) - Storvreta 10-3 (0-3, 1-4, 2-3)

Storvretas mål: Valdemar Ahlroth, Jimmie Pettersson, Albin Sjögren.

Publik: Uppgift saknas.

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Internationellt: Nu står det klart att det tidigare uppskjutna världsmästerskapet för U19-damerna kommer att genomföras i Uppsala.

Kval SSL: Hagundas insats i de första kvalmötet i bäst av fem mot Warberg skapade många frågor inför returen på onsdagskvällen. Hagunda fick en bra start, tappade men återtog matchen och kvitterade matchserien till 1-1.

Slutspel: Sirius förlorade tisdagens kvartsfinal hemma mot KAIS Mora med 3-6, därmed har Mora skaffat sig en "matchboll" inför hammamötet på fredag i matchserien som bara har bortasegrar hittills. 

Slutspel: Sirius kvitterade KAIS Moras ledning till 1-1 i kvartsfinalserien efter seger i kvällens match med 4-5 på bortaplan.

Kval Superligan: Hagunda besegrade AIK i den avgörande matchen om vem som skall gå till kvalfinal om en plats i SSL. Hagunda visade bra lagmoral efter att ha tappat en ledning med 4-0 till 4-4, och kunde till slut vinna med 8-4.

Slutspel: Sirius föll mot KAIS Mora med 3-6 när den första matchen i kvartsfinalserien i bäst av fem avgjordes.

Kval Superligan: Hagunda har tre raka förluster mot AIK den här säsongen och hade kniven på strupen i den andra kvalmatchen i bäst av tre när lagen möttes på onsdagen. Efter en formidabel insats i de första två perioderna kunde man hålla undan och kvittera till 1-1 i matcher efter seger med 11-8.

Superligan: Sirius grejade nytt kontrakt trots förlust mot Mullsjö, Dalen gjorde nämligen sitt och vann mot Höllviken som hade gått förbi Sirius vid en seger.

Superligan: Sirius låg under med 2-1 borta mot Karlstad, men en mäktig målexplosion i inledningen av tredje perioden vände matchen till seger med 4-6.

Superligan: Det såg ut att gå till förlängning mellan Sirius och Malmö, men med drygt två minuter kvar av slutperioden gjorde Jonna Vuontisvaara sitt andra mål i matchen och ledning 3-2 som till slut blev 4-2 efter mål i tom bur av Maja Brodin.