Sirius tog ett stort steg närmare slutspel när man på söndagen besegrade en av huvudkonkurrenterna om slutspelaplatserna, Jönköping med klara 5-1.
Sirius var det bättre laget när man på söndagen vann med 5-1 mot Jönköping, men det satt hårt inne målmässigt trots att det spelmässigt aldrig var någon tvekan.
Första perioden slutade 1-0 till Sirius efter mål av Joakim Olsson, i andra perioden skulle det dröja ända till den 17:e minuten innan Johan Eriksson utökade till 2-0. Båda inledningsperioderna var chansfattiga men Sirius kontrollerade ändå matchen bra.
I den tredje periodens sjätte minut avgjorde (?) Kevin Söderling genom att utöka till 3-0 och matchen kändes klar. Jönköpings Simon Karlsson reducerade till 3-1 i mitten av perioden, ett mål som skulle komma att bli gästernas ända.
Kevin Söderling satte sedan 4-1 i tom bur och innan matchen var slutspelad sköt även Joakim Olsson in ett mål i tom bur och fatsställde segern till 5-1. Sirius har 35 poäng på nionde plats och gick förbi Jönköping i tabellen men ligger en poäng bakom Dalen på slutspelsplats.
I nästa omgång den 14 februari möter Sirius Höllviken på bortaplan.
Sirius - Jönköping 5-1 (1-0, 1-0, 3-1)
Sirius mål: Joakim Olsson 2, Kevin Söderling 2, Johan Eriksson.
Publik: 645