Skriv ut denna sida
Henrik Stenberg knyter näven efter att han gjort 5-3. (Foto: Peter Bohlin) Henrik Stenberg knyter näven efter att han gjort 5-3. (Foto: Peter Bohlin)

Tredje gången gillt för nya serieledarna Storvreta

2018-01-27 - 22:55

Efter två raka förluster under förlängning mot Falun blev det islossning för Storvreta. På lördagen körde man över Falun och vann med i sammanhanget förkrossande 8-3 efter bland annat tre mål av Albin Sjögren.

 

I den första perioden såg det ut ungefär som det brukar mellan de här två lagen, Falun tog ledningen med 0-1 efter knappt fyra minuters spel. Albin Sjögren kvitterade till 1-1 och Michael Jansson gav hemmalaget ledningen med 2-1 och det såg ut som att Vreta skulle få gå till pausvila med ledningen 2-1.

 

Det gick dock bara en halv minut så hade Falun kvitterat till 2-2. I början av perioden ställde Storvreta upp väldigt defensivt och såg inte ut att vilja bjuda på några ytor. Matchen startade i mycket högt tempo och den första perioden innehöll mer känslor och hett temperament än hela derbymatchen mot Sirius tidigare under veckan.

 

I andra perioden flyttade Storvreta upp pressen något men utan att förlora kontrollen över Faluns spjutspetsar Rasmus Enström och Alexander Galante-Carlström. De båda superstjärnorna gick poänglösa från dagens match och man visade vid flera tillfällen upp frustration och dåligt humör.

 

Storvreta vann mittenperioden med hela 5-1 och hade med sig 7-3 in i den andra periodvilan. I den tredje perioden utökade Niklas Winroth till 8-3 i den femte minuten och fler mål föll inte under matchen.

 

Fina publiksiffran 1 912 fick se Storvreta göra en sina bättre insatser den här säsongen, kanske rent av den bästa. Det var dock ett blekt Falun som kom till IFU Arena den här dagen, redan i mitten av matchen när Henrik Stenberg gjorde 5-3 såg Falunbänken ut som ett gäng förlorare. Man hängde med huvudena och assisterande tränaren Rickard Hedlund agerade väldigt passivt i båset under matchen.

 

Domarparet Håkan Söderman och Glenn Boström gjorde en mycket bra match och litade på att spelarna skulle klara av att göra upp om det på planen. Man släppte på ungefär lika mycket åt båda hållen. Det rann dock över vid ett par tillfällen, bland annat rök landslagskompisarna och lagkaptenerna Mattias Samuelsson och Rasmus Enström ihop vid några tillfällen.

 

Även Faluns Alexander Galante-Carlström var inblandad i en del heta situationer med bland annat Jimmie Pettersson och Fredrik Lindholm. Hemmapubliken njöt i fulla drag av, matchen hade allt man kan önska sig av ett möte mellan Sveriges två bästa lag, möjligen hade man kunnat önska sig en lite jämnare drabbning.

 

Storvreta tar över serieledningen i SSL med 59 poäng, en poäng mer än Falun. Nio poäng bakom Vreta ligger Pixbo Wallenstam på tredje plats.

 

Storvreta - Falun 8-3 (2-2, 5-1, 1-0)

Storvretas mål: Albin Sjögren 3, Michael Jansson, Emil Helmrich, Henrik Stenberg, Jimmie Pettersson, Niklas Winroth.

Publik: 1 912

 

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Internationellt: Nu står det klart att det tidigare uppskjutna världsmästerskapet för U19-damerna kommer att genomföras i Uppsala.

Kval SSL: Hagundas insats i de första kvalmötet i bäst av fem mot Warberg skapade många frågor inför returen på onsdagskvällen. Hagunda fick en bra start, tappade men återtog matchen och kvitterade matchserien till 1-1.

Slutspel: Sirius förlorade tisdagens kvartsfinal hemma mot KAIS Mora med 3-6, därmed har Mora skaffat sig en "matchboll" inför hammamötet på fredag i matchserien som bara har bortasegrar hittills. 

Slutspel: Sirius kvitterade KAIS Moras ledning till 1-1 i kvartsfinalserien efter seger i kvällens match med 4-5 på bortaplan.

Kval Superligan: Hagunda besegrade AIK i den avgörande matchen om vem som skall gå till kvalfinal om en plats i SSL. Hagunda visade bra lagmoral efter att ha tappat en ledning med 4-0 till 4-4, och kunde till slut vinna med 8-4.

Slutspel: Sirius föll mot KAIS Mora med 3-6 när den första matchen i kvartsfinalserien i bäst av fem avgjordes.

Kval Superligan: Hagunda har tre raka förluster mot AIK den här säsongen och hade kniven på strupen i den andra kvalmatchen i bäst av tre när lagen möttes på onsdagen. Efter en formidabel insats i de första två perioderna kunde man hålla undan och kvittera till 1-1 i matcher efter seger med 11-8.

Superligan: Sirius grejade nytt kontrakt trots förlust mot Mullsjö, Dalen gjorde nämligen sitt och vann mot Höllviken som hade gått förbi Sirius vid en seger.

Superligan: Sirius låg under med 2-1 borta mot Karlstad, men en mäktig målexplosion i inledningen av tredje perioden vände matchen till seger med 4-6.

Superligan: Det såg ut att gå till förlängning mellan Sirius och Malmö, men med drygt två minuter kvar av slutperioden gjorde Jonna Vuontisvaara sitt andra mål i matchen och ledning 3-2 som till slut blev 4-2 efter mål i tom bur av Maja Brodin.