Skriv ut denna sida
Frida Bäfve och målvakten Jennifer Gräll i samarbete. (Foto: Peter Bohlin) Frida Bäfve och målvakten Jennifer Gräll i samarbete. (Foto: Peter Bohlin)

FBC Uppsala stärker slutspelsplatsen efter seger

2017-02-11 - 00:35

FBC Uppsala stärker sin slutspelplats efter fredagens seger mot Tyresö med 6-3. Då närmast jagande Malmö förlorade senast ligger nu Uppsala nio poäng före på rätt sida om strecket.

 

Nästjumbon Tyresö Trollbäcken besegrades programenligt av FBC Uppsala när man möttes i IFU Arena på fredagen, men det satt långt inne för uppsalalaget som gjorde matchavgörande 4-3 i mitten av den tredje perioden.

 

Det var Tyresö som tog ledningen i den tionde minuten av första perioden efter ett fint diagonalspel och Julia Croneld kunde rulla in bollen i öppet mål efter framspelning från Frida Mattsson. Två snabba mål på bara en halv minut av Maria Schoeps och sedan på straff av Matilda Andersson gjorde att FBC Uppsala hade ledningen med 2-1 i periodpausen.

 

Lagen fortsatte att följas åt i andra och tredje perioden, först genom Linnea Wiregårds kvittering till 2-2 i mitten av perioden och sedemera Sofie Paulssons 3-2 inför den andra periodvilan.

 

Tyresö Trollbäcken hängde med bra och kvitterade till 3-3 i numerärt överläge sedan domaren tagit en mycket tveksam 2+2 minuters utvisning på Evelina Sparf. Klara Molin står rätt placerade när FBC Uppsala får spela i numerärt överläge, Molin sätter 4-3 och sedan hängde inte Tyresö med.

 

FBC Uppsala vinner till slut programenligt med 6-3 sedan Agnes Wiklund och Frida Bäfve gjort varsitt mål. FBC ser ut att gå mot ett nytt slutspel, man ligger nio poäng före Malmö efter 19 omgångar, det återstår dock sex omgångar innan serien är färdigspelad.

 

FBC Uppsala - Tyresö Trollbäcken 6-3 (2-1, 1-1, 3-1)

Uppsalas mål: Maria Schoeps, Matilda Andersson (straff), Sofie Paulsson, Klara Molin, Agnes Wiklund, Frida Bäfve.

Publik: 387

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Internationellt: Nu står det klart att det tidigare uppskjutna världsmästerskapet för U19-damerna kommer att genomföras i Uppsala.

Kval SSL: Hagundas insats i de första kvalmötet i bäst av fem mot Warberg skapade många frågor inför returen på onsdagskvällen. Hagunda fick en bra start, tappade men återtog matchen och kvitterade matchserien till 1-1.

Slutspel: Sirius förlorade tisdagens kvartsfinal hemma mot KAIS Mora med 3-6, därmed har Mora skaffat sig en "matchboll" inför hammamötet på fredag i matchserien som bara har bortasegrar hittills. 

Slutspel: Sirius kvitterade KAIS Moras ledning till 1-1 i kvartsfinalserien efter seger i kvällens match med 4-5 på bortaplan.

Kval Superligan: Hagunda besegrade AIK i den avgörande matchen om vem som skall gå till kvalfinal om en plats i SSL. Hagunda visade bra lagmoral efter att ha tappat en ledning med 4-0 till 4-4, och kunde till slut vinna med 8-4.

Slutspel: Sirius föll mot KAIS Mora med 3-6 när den första matchen i kvartsfinalserien i bäst av fem avgjordes.

Kval Superligan: Hagunda har tre raka förluster mot AIK den här säsongen och hade kniven på strupen i den andra kvalmatchen i bäst av tre när lagen möttes på onsdagen. Efter en formidabel insats i de första två perioderna kunde man hålla undan och kvittera till 1-1 i matcher efter seger med 11-8.

Superligan: Sirius grejade nytt kontrakt trots förlust mot Mullsjö, Dalen gjorde nämligen sitt och vann mot Höllviken som hade gått förbi Sirius vid en seger.

Superligan: Sirius låg under med 2-1 borta mot Karlstad, men en mäktig målexplosion i inledningen av tredje perioden vände matchen till seger med 4-6.

Superligan: Det såg ut att gå till förlängning mellan Sirius och Malmö, men med drygt två minuter kvar av slutperioden gjorde Jonna Vuontisvaara sitt andra mål i matchen och ledning 3-2 som till slut blev 4-2 efter mål i tom bur av Maja Brodin.