Skriv ut denna sida
U19-landslagets lagkapten Klara Molin tar emot VM-Bucklan. (Foto: Skärmdump IFF Youtubekanal) U19-landslagets lagkapten Klara Molin tar emot VM-Bucklan. (Foto: Skärmdump IFF Youtubekanal)

VM-Guld till FBC Uppsalas Klara Molin

2016-05-09 - 02:20

Klockan 02:15 natten mot måndag lyfte FBC Uppsalas Klara Molin VM-bucklan till skyn som ett bevis på att Sverige är världsmästare efter seger mot Finland med 6-3 i U19s VM-final i Kanadensiska Belleville.

 

Sveriges väg fram till VM-finalen bestod av idel segrar och noll insläppta mål, totalt hade man vunnit sina fyra matcher på vägen fram med 46-0. Finalen mot Finland såg ut att kunna gå samma väg, i alla fall inledningsvis när Sverige gick fram tidigt till 2-0 efter mål av Felicia Forsmark och Frida Ahlstrand.

 

En missad rensning framför mål av Myra Aggestål snappas upp av finskorna som reducerar till 2-1. I slutet av perioden kan finskorna kvittera med en man mer sedan Klara Molin fått fem minuter för en olycklig hög klubba och matchen var utjämnad.

 

Sverige kan dock dra ifrån med tre raka mål och ställningen efter två perioder var 5-2 och just då var det inte mycket som talade för att finskorna skulle ta sig in i matchen igen. Sverige spelade ut i den tredje perioden och utökade till 6-2 och matchen var avgjord, att finskorna reducerade till 6-3 med åtta minuter kvar fick ingen effekt på matchbilden.

 

Med fyra minuter kvar av tredje perioden plockar Finland ut målvakten men skapar inga direkt farligheter och Sverige försvarar sitt U19-guld från det senaste mästerskapet.

 

Sverige - Finland 6-3 (2-2, 3-0, 1-1)

Sveriges mål: Lina Svarfvar 2, Felicia Forsmark 2, Frida Ahlstrand, Marie Segerholm.

Publik: 602

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Internationellt: Nu står det klart att det tidigare uppskjutna världsmästerskapet för U19-damerna kommer att genomföras i Uppsala.

Kval SSL: Hagundas insats i de första kvalmötet i bäst av fem mot Warberg skapade många frågor inför returen på onsdagskvällen. Hagunda fick en bra start, tappade men återtog matchen och kvitterade matchserien till 1-1.

Slutspel: Sirius förlorade tisdagens kvartsfinal hemma mot KAIS Mora med 3-6, därmed har Mora skaffat sig en "matchboll" inför hammamötet på fredag i matchserien som bara har bortasegrar hittills. 

Slutspel: Sirius kvitterade KAIS Moras ledning till 1-1 i kvartsfinalserien efter seger i kvällens match med 4-5 på bortaplan.

Kval Superligan: Hagunda besegrade AIK i den avgörande matchen om vem som skall gå till kvalfinal om en plats i SSL. Hagunda visade bra lagmoral efter att ha tappat en ledning med 4-0 till 4-4, och kunde till slut vinna med 8-4.

Slutspel: Sirius föll mot KAIS Mora med 3-6 när den första matchen i kvartsfinalserien i bäst av fem avgjordes.

Kval Superligan: Hagunda har tre raka förluster mot AIK den här säsongen och hade kniven på strupen i den andra kvalmatchen i bäst av tre när lagen möttes på onsdagen. Efter en formidabel insats i de första två perioderna kunde man hålla undan och kvittera till 1-1 i matcher efter seger med 11-8.

Superligan: Sirius grejade nytt kontrakt trots förlust mot Mullsjö, Dalen gjorde nämligen sitt och vann mot Höllviken som hade gått förbi Sirius vid en seger.

Superligan: Sirius låg under med 2-1 borta mot Karlstad, men en mäktig målexplosion i inledningen av tredje perioden vände matchen till seger med 4-6.

Superligan: Det såg ut att gå till förlängning mellan Sirius och Malmö, men med drygt två minuter kvar av slutperioden gjorde Jonna Vuontisvaara sitt andra mål i matchen och ledning 3-2 som till slut blev 4-2 efter mål i tom bur av Maja Brodin.