Skriv ut denna sida
Alexander Rudd spelade fram till fem av Storvretas mål. (Foto: Adam Troy) Alexander Rudd spelade fram till fem av Storvretas mål. (Foto: Adam Troy)

Magisk Rudd bakom Storvretaseger mot Linköping

2016-03-01 - 20:12

Med fyra framspelningar och periodseger med 5-0 i andra perioden blev Alexander Rudd stor segerorganisatör då Storvreta vann mot Linköping. Matchen slutade med seger 9-6 efter en närmast makalös start med tre raka mål av Linköping i tredje perioden.

 

Linköping chocköppnade genom att gör 0-1 redan efter åtta sekunder efter ett frislag, någon större fara var det dock aldrig för Storvreta som dominerade stort resten av perioden och vände till 2-1. Det var firma Hanrik Stenberg/Jimmie Pettersson som låg bakom båda hemmamålen. Noterbart i övrigt från första perioden var en missad straff för Storvreta. 

 

Andra perioden hinner bara starta så utökar Rasmus Sundstedt till 3-1 och det är Alexander Rudd som står för förarbetet. Storvreta dominerar spelmässigt och man får bra utdelning, framförallt är Alexander Rudd lyckosam med sina dragningar och spelar fram till fyra av fem mål under andra perioden. Henrik Qvist som byttes in i kassen efter 6-1 tvingades två minuter senare släppa in 7-1 efter ett skott utifrån av Robin Nilsberth.


Det fysiska spelet från första perioden såg man inte så mycket av, det berodde mest på att Storvreta stod för en tempohöjning under andra perioden. Linköping hängde inte alls med och Storvreta sprang nästan bokstavligt talat "åttor" runt gästerna.


Ett tidigt Linköpingsmål i tredje perioden till 7-2 gav ett visst hopp och 7-3 kommer bara minuten senare efter en snygg diagonalare från Martin Hovlund till Martin Karlsson som får öppet mål. Storvetas spel blir lite passivt under Linköpings inledande fem minuter. I mitten av perioden skjuter Christian Mattsson ett maskerat skott till 7-4,en scenförändring, samtidigt kan man se att en del spelare i Storvreta började gå lite mer själva med bollen.

 

Storvreta får dock lite ytor när lagen åker på en dubbelutvising och Mattias Samuelsson diagonalspelar med Alexander Rudd som håller i bollen till Samuelsson tagit sin löpning bakom två Linköpingsbackar som står på hälarna. Det blir högdramatiskt i slutskedet, två snabba mål av Linköping ger 8-6, man får även ett mål bortdömt med drygt en minut kvar.

 

Det blir till slut 9-6 sedan Henrik Stnberg gjort matchens sista mål i tom kasse och Storvreta vinner rättvist.

 

Storvreta - Linköping 9-6 (2-1, 5-0, 2-5)

Storvretas mål: Henrik Stenberg 2, Rasmus Sundstedt 2, Jimmie Pettersson, Jesper Berggren, Joakim Olsson, Robin Nilsberth, Mattias Samuelsson.

Publik: 1 232

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Internationellt: Nu står det klart att det tidigare uppskjutna världsmästerskapet för U19-damerna kommer att genomföras i Uppsala.

Kval SSL: Hagundas insats i de första kvalmötet i bäst av fem mot Warberg skapade många frågor inför returen på onsdagskvällen. Hagunda fick en bra start, tappade men återtog matchen och kvitterade matchserien till 1-1.

Slutspel: Sirius förlorade tisdagens kvartsfinal hemma mot KAIS Mora med 3-6, därmed har Mora skaffat sig en "matchboll" inför hammamötet på fredag i matchserien som bara har bortasegrar hittills. 

Slutspel: Sirius kvitterade KAIS Moras ledning till 1-1 i kvartsfinalserien efter seger i kvällens match med 4-5 på bortaplan.

Kval Superligan: Hagunda besegrade AIK i den avgörande matchen om vem som skall gå till kvalfinal om en plats i SSL. Hagunda visade bra lagmoral efter att ha tappat en ledning med 4-0 till 4-4, och kunde till slut vinna med 8-4.

Slutspel: Sirius föll mot KAIS Mora med 3-6 när den första matchen i kvartsfinalserien i bäst av fem avgjordes.

Kval Superligan: Hagunda har tre raka förluster mot AIK den här säsongen och hade kniven på strupen i den andra kvalmatchen i bäst av tre när lagen möttes på onsdagen. Efter en formidabel insats i de första två perioderna kunde man hålla undan och kvittera till 1-1 i matcher efter seger med 11-8.

Superligan: Sirius grejade nytt kontrakt trots förlust mot Mullsjö, Dalen gjorde nämligen sitt och vann mot Höllviken som hade gått förbi Sirius vid en seger.

Superligan: Sirius låg under med 2-1 borta mot Karlstad, men en mäktig målexplosion i inledningen av tredje perioden vände matchen till seger med 4-6.

Superligan: Det såg ut att gå till förlängning mellan Sirius och Malmö, men med drygt två minuter kvar av slutperioden gjorde Jonna Vuontisvaara sitt andra mål i matchen och ledning 3-2 som till slut blev 4-2 efter mål i tom bur av Maja Brodin.