Skriv ut denna sida
Sirius Erik Svenson (23) fick med sig en poäng från mötet med sin förra klubb. (Foto: Annette Bohlin, arkivbild) Sirius Erik Svenson (23) fick med sig en poäng från mötet med sin förra klubb. (Foto: Annette Bohlin, arkivbild)

Siriuspoäng mot hemmastarka Warberg

2015-01-12 - 04:00

Sirius tog en poäng i söndagens superligamöte genom att spela oavgjort borta mot Warberg. Sirius Billy Nilsson blev poängräddare med sin kvittering till 5-5 i mitten av tredje perioden.

 

Hemmastarka Warberg har ännu ingen förlust på hemmaplan den här säsongen så det var en tuff uppgift som formstarka Sirius ställdes inför på söndagen. Efter första perioden är det Sirius som leder med 1-2 efter mål av John Barck (0-1) och Johan Eriksson (1-2).

 

Det är jämnt målmässigt men Warberg skapar lite fler avslut men båda lagen följs åt under hela matchen och efter två perioder är ställningen 4-4. Direkt i inledningen av den tredje perioden tar Warberg ledningen med 5-4 men superligans poängkung Billy Nilsson kvitterar till 5-5 i mitten av slutperioden.

 

Den efterföljande förlängningen blir mållös men det är Warberg som ligger närmast ett segermål. Noterbart i övrigt från matchen är att Sirius var i ledningen tre gånger och Warberg två, att det skulle bli en jämn match var väntat, på de fyra senaste matcherrna mellan lagen har tre gått till sudden death.

 

Sirius blev passerade i tabellen av Storvreta som vann mot Höllviken och gick upp på sjätte plats med 26 poäng, en poäng mer än vad Sirius har på sjunde plats.

 

Warberg - Sirius 5-5 (2-1, 3-2, 1-1, 0-0)

Sirius mål: Billy Nilsson 2, John Barck, Johan Eriksson, Peter Berlin.

Publik: 860

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Internationellt: Nu står det klart att det tidigare uppskjutna världsmästerskapet för U19-damerna kommer att genomföras i Uppsala.

Kval SSL: Hagundas insats i de första kvalmötet i bäst av fem mot Warberg skapade många frågor inför returen på onsdagskvällen. Hagunda fick en bra start, tappade men återtog matchen och kvitterade matchserien till 1-1.

Slutspel: Sirius förlorade tisdagens kvartsfinal hemma mot KAIS Mora med 3-6, därmed har Mora skaffat sig en "matchboll" inför hammamötet på fredag i matchserien som bara har bortasegrar hittills. 

Slutspel: Sirius kvitterade KAIS Moras ledning till 1-1 i kvartsfinalserien efter seger i kvällens match med 4-5 på bortaplan.

Kval Superligan: Hagunda besegrade AIK i den avgörande matchen om vem som skall gå till kvalfinal om en plats i SSL. Hagunda visade bra lagmoral efter att ha tappat en ledning med 4-0 till 4-4, och kunde till slut vinna med 8-4.

Slutspel: Sirius föll mot KAIS Mora med 3-6 när den första matchen i kvartsfinalserien i bäst av fem avgjordes.

Kval Superligan: Hagunda har tre raka förluster mot AIK den här säsongen och hade kniven på strupen i den andra kvalmatchen i bäst av tre när lagen möttes på onsdagen. Efter en formidabel insats i de första två perioderna kunde man hålla undan och kvittera till 1-1 i matcher efter seger med 11-8.

Superligan: Sirius grejade nytt kontrakt trots förlust mot Mullsjö, Dalen gjorde nämligen sitt och vann mot Höllviken som hade gått förbi Sirius vid en seger.

Superligan: Sirius låg under med 2-1 borta mot Karlstad, men en mäktig målexplosion i inledningen av tredje perioden vände matchen till seger med 4-6.

Superligan: Det såg ut att gå till förlängning mellan Sirius och Malmö, men med drygt två minuter kvar av slutperioden gjorde Jonna Vuontisvaara sitt andra mål i matchen och ledning 3-2 som till slut blev 4-2 efter mål i tom bur av Maja Brodin.