KAIS Mora är skyhöga favoriter till att vinna serien även denna säsong enligt tränarna i Superligan, som tvåa tror man att Djurgården kommer och FBC Uppsala missar slutspelet - i alla fall om man får tro på tränartipsen.
På tisdagen genomfördes Superligans upptaktsträff på Globen i Stockholm de kommande tre årens nya SM-finalarena. På plats fanns representanter från samtliga damklubbar och enligt tränartipsen är det KAIS Mora som får bära favoritskapet.
Djurgården som har tappat totalt tio spelare som spelade SM-final och vann guld i våras tippas lite överraskande som tvåa före IKSU och Rönnby/Västerås.
FBC Uppsala missar slutspelet och hamnar på nionde plats enligt tränartipsen, men experten Ann-Sofie Sundholm tror på att chansen finns för Uppsala.
- De har värvat helt rätt för att sätta Uppsala på kartan men andra säsongen är tupp, säger Sundholm.
Tränaren Viktor Matsenius tror på sitt lag och ser FBC Uppsala som ett slutspelslag.
- Förra säsongen hade vi 22 spelare som inte spelat en sekund i SSL, i år har alla spelat i SSL och vi vill ta oss till slutspel, säger Matsenius på upptaktsträffen.
Upptaktsträffens största sågning stod den nya experten Ann-Sofie Sundholm för när nykomlingarna Telge stod under luppen.
- Tar dom över fem poäng så är det bra gjort, sa Sundholm om deras chanser i SSL.
FBC Uppsala inleder säsongens seriespel borta mot Jönköping den 19 september klockan 19,00.
Tränarnas tips:
1. KAIS Mora
2. Djurgården
3. IKSU
4. Rönnby Västerås
5. Pixbo Wallenstam
6. Endre
7. Dalen
8. Täby
9. Uppsala
10. Karlstad
11. Falun
12. Huddinge
13. Jönköping
14. Telge