Skriv ut denna sida
Joakim Olsson var nära att bli matchvinnare med tre mål. (Foto: Annette Bohlin) Joakim Olsson var nära att bli matchvinnare med tre mål. (Foto: Annette Bohlin)

Matchen hade allt - utom en vinnare

2014-02-23 - 20:21

Söndagens SSL-match mellan Storvreta och Granlo, hade nästan allt. Slutspelskaraktär, högt tempo, en magisk vändning och en sen kvittering till 5-5 för Granlo och till sist en mållös sudden.

 

Granlo inledde matchen bäst trots att det var Storvreta som gjorde första målet genom Henrik Stenberg, Tomas Åhrberg i målet har lite otur och bollen studsar in bakom honom, bara minuten senare är det mycket nära igen för Storvreta. Rickie Hyvärinen skall bara peta in en retur men Åhrberg gör en kanonräddning när bollen är på väg in.

 

Sen tar Granlo över tillställningen, man spelar på två femmor från start och det är ingen dålig startfemma som man ställer upp med, Jonas Berglund, Anton Samuelsson samt Johan Samuelsson med backarna Robin Nilsberth och Adam Persson.

 

Med snabbt passningsspel och hög rörlighet så bjuds publiken på en match som väl hade kunnat vara en slutspelmatch. Anton Samuelsson kvitterar till 1-1 i den sjunde minuten och mindre än en minut senare sätter Christoffer Ekstrand 1-2.

 

Inte nog med det Granlo kan även utöka till 1-3 och har vänt matchen på drygt två minuter. Det är en mycket bra match och Storvreta gör ingen dålig insats men Granlos effektivitet är hög och innan periodens slut kan man även göra 1-4.

 

Andra perioden blir mållös och Storvreta spelar lite mer tillbakadraget än i första perioden. I den tredje perioden sätter Mika Kohonen 2-4 och man jobbar sig in i matchen. När halva perioden är spelad är det Storvretas och Joakim Olssons tur att vara effektiva.

 

Joakim Olsson reducerar till 3-4 i den tionde minuten och fyra minuter senare är det dags igen för Olsson som kvitterar till 4-4, det är en lång boll från Rasmus Sundstedt som Olsson smäller in på volley till stort jubel från publiken. Olsson är dock inte klar med det, han ger även Storvreta ledningen med 5-4 helt på egen hand och ser ut att bli matchvinnare när han fastställer en osannolik vändning.

 

Granlo tar ut målvakten med drygt tre minuter kvar och när klockan står på 19.38 sätter Robin Nilsberth kvitteringen till 5-5. Matchen slutar oavgjort även fast Granlo spelade halva sudden death med tom kasse i ett försök att ta bonuspoängen, men inget mål föll åt något håll.

 

Storvreta - Granlo 5-5 (1-4, 0-0, 4-1, 0-0)

Storvretas mål: Joakim Olsson 3, Henrik Stenberg, Mika Kohonen.

Publik: 1 277

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Internationellt: Nu står det klart att det tidigare uppskjutna världsmästerskapet för U19-damerna kommer att genomföras i Uppsala.

Kval SSL: Hagundas insats i de första kvalmötet i bäst av fem mot Warberg skapade många frågor inför returen på onsdagskvällen. Hagunda fick en bra start, tappade men återtog matchen och kvitterade matchserien till 1-1.

Slutspel: Sirius förlorade tisdagens kvartsfinal hemma mot KAIS Mora med 3-6, därmed har Mora skaffat sig en "matchboll" inför hammamötet på fredag i matchserien som bara har bortasegrar hittills. 

Slutspel: Sirius kvitterade KAIS Moras ledning till 1-1 i kvartsfinalserien efter seger i kvällens match med 4-5 på bortaplan.

Kval Superligan: Hagunda besegrade AIK i den avgörande matchen om vem som skall gå till kvalfinal om en plats i SSL. Hagunda visade bra lagmoral efter att ha tappat en ledning med 4-0 till 4-4, och kunde till slut vinna med 8-4.

Slutspel: Sirius föll mot KAIS Mora med 3-6 när den första matchen i kvartsfinalserien i bäst av fem avgjordes.

Kval Superligan: Hagunda har tre raka förluster mot AIK den här säsongen och hade kniven på strupen i den andra kvalmatchen i bäst av tre när lagen möttes på onsdagen. Efter en formidabel insats i de första två perioderna kunde man hålla undan och kvittera till 1-1 i matcher efter seger med 11-8.

Superligan: Sirius grejade nytt kontrakt trots förlust mot Mullsjö, Dalen gjorde nämligen sitt och vann mot Höllviken som hade gått förbi Sirius vid en seger.

Superligan: Sirius låg under med 2-1 borta mot Karlstad, men en mäktig målexplosion i inledningen av tredje perioden vände matchen till seger med 4-6.

Superligan: Det såg ut att gå till förlängning mellan Sirius och Malmö, men med drygt två minuter kvar av slutperioden gjorde Jonna Vuontisvaara sitt andra mål i matchen och ledning 3-2 som till slut blev 4-2 efter mål i tom bur av Maja Brodin.