Skriv ut denna sida

Formstarka Storvreta vann i sudden

2014-01-18 - 18:50

Storvretas damer var på väg mot en ny trepoängare när man mötte Notviken på lördagen, men med minuten kvar kvitterade gästerna.

 

Storvreta åkte upp till Luleå för möte mot Notviken i damettan, matchen blev en rysare där båda lagen följdes åt till tredje periodens slut. Storvretas Emilia Eriksson ger sitt lag ledningen med 0-1 i den nionde minuten men hemmalaget kvitterar minuten senare till 1-1.

 

Två mål i powerplay för hemmalaget

Perioden slutar 2-2 sedan Sara Berggren kvitterat Notvikens ledning från den tionde minuten. Även den andra perioden är helt jämn, det enda undantaget är utvisningarna där Storvreta drar på sig tre stycken mot Notvikens noll. Notviken gör också två mål när man är en man mer och går fram till 4-2 när halva prerioden är spelad.

 

Perioden slutar dock i likhet med den första 2-2 sedan Sofie Paulsson och Sara Berggren gjort varsitt mål och ställningen var 4-4 inför den sista perioden.

 

Berggrens tredje mål

När tredje perioden spelats i åtta minuter sätter Sara Berggren sitt tredje mål för dagen och man ser ut att gå mot en ny trepoängare. Men Notvikens Emilia Olausson kvitterar i den 18:e minuten när man har en spelare på utvisningsbänken och matchen går till förlängning.

 

I förlängningen går det snabbt, Emilia Eriksson sätter 5-6 efter en halvminut och Storvreta får med sig två poäng hem i bussen mot Uppsala.

 

Notviken - Storvreta 5-6 (2-2, 2-2, 1-1, 0-1)

Storvretas mål: Sara Berggren 3, Emilia Eriksson 2, Sofie Paulsson.

Publik: 127

 

Uppsalanyheter
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Internationellt: Nu står det klart att det tidigare uppskjutna världsmästerskapet för U19-damerna kommer att genomföras i Uppsala.

Kval SSL: Hagundas insats i de första kvalmötet i bäst av fem mot Warberg skapade många frågor inför returen på onsdagskvällen. Hagunda fick en bra start, tappade men återtog matchen och kvitterade matchserien till 1-1.

Slutspel: Sirius förlorade tisdagens kvartsfinal hemma mot KAIS Mora med 3-6, därmed har Mora skaffat sig en "matchboll" inför hammamötet på fredag i matchserien som bara har bortasegrar hittills. 

Slutspel: Sirius kvitterade KAIS Moras ledning till 1-1 i kvartsfinalserien efter seger i kvällens match med 4-5 på bortaplan.

Kval Superligan: Hagunda besegrade AIK i den avgörande matchen om vem som skall gå till kvalfinal om en plats i SSL. Hagunda visade bra lagmoral efter att ha tappat en ledning med 4-0 till 4-4, och kunde till slut vinna med 8-4.

Slutspel: Sirius föll mot KAIS Mora med 3-6 när den första matchen i kvartsfinalserien i bäst av fem avgjordes.

Kval Superligan: Hagunda har tre raka förluster mot AIK den här säsongen och hade kniven på strupen i den andra kvalmatchen i bäst av tre när lagen möttes på onsdagen. Efter en formidabel insats i de första två perioderna kunde man hålla undan och kvittera till 1-1 i matcher efter seger med 11-8.

Superligan: Sirius grejade nytt kontrakt trots förlust mot Mullsjö, Dalen gjorde nämligen sitt och vann mot Höllviken som hade gått förbi Sirius vid en seger.

Superligan: Sirius låg under med 2-1 borta mot Karlstad, men en mäktig målexplosion i inledningen av tredje perioden vände matchen till seger med 4-6.

Superligan: Det såg ut att gå till förlängning mellan Sirius och Malmö, men med drygt två minuter kvar av slutperioden gjorde Jonna Vuontisvaara sitt andra mål i matchen och ledning 3-2 som till slut blev 4-2 efter mål i tom bur av Maja Brodin.