Skriv ut denna sida
Storvreta övertygade mot Linköping. (Foto: Peter Bohlin) Storvreta övertygade mot Linköping. (Foto: Peter Bohlin)

Stabilt Storvreta vann mot Linköping

2014-01-14 - 21:59

Storvreta stod för en stabil insats på tisdagskvällen när man tog emot Linköping i Fyrishov, och gästerna var aldrig i närheten av poäng.

 

I det förra mötet mot Linköping var Storvreta nere för räkning efter två perioder men vann till slut efter en fantastisk vändning i den tredje perioden. I dagens match var Linköping aldrig nära poäng. Med fem minuter kvar av tredje perioden ledde man med 7-0 men Viktor Klintsten fick inte hålla nollan då Mikael Karlsson satte 7-1 med mindre än två minuter kvar.

 

Efter en lite trevande inledning där det blev mest ställningskrig kan Storvreta gå fram till 2-0 efter mål av Henrik Stenberg och Fredrik Holtz, det andra målet i power play.

 

Hundra procent i PP

Storvreta var effektiva i power play denna afton, av tre numerära överlägen satte man lika många mål. Även om siffrorna skvallrar om en total överlägsenhet från Storvreta så var skillnaden i dag försvarsspelet. Storvreta jobba stenhårt i försvaret och Linköping kom sällan eller inte alls in framför kassen.

 

Andra perioden slutar i likhet med den första 2-0, båda målen gjorda i power play. I den tredje perioden börjar Linköping misströsta lite, man fortsätter att låta sig styras ut längs sargerna och hade inga nycklar att ta till för att hota framför Viktor Klintsten i Storvretamålet.

 

Qvist lämnade målet

Joakim Olsson och Fredrik Holtz gör 5-0 och 6-0 med bara 13 sekunder mellan målen. Efter sexan fick Linköpings målvakt Henrik Qvist nog och bytte ut sig själv. Dagens mest överraskande mål stod Staffan Jacobsson för då Rickie Hyvärinen spelar in en boll centralt till Jacobsson som sätter bollen i det vänstra krysset till 7-0.

 

Mikael Karlsson spräcker Klintstens nolla med ett tröstmål för Linköping och Rickie Hyvärinen sätter 8-1 som blir slutresultat.

 

Storvreta - Linköping 8-1 (2-0, 2-0, 4-1)

Storvretas mål: Fredrik Holtz 2, Rasmus Sundstedt 2, Henrik Stenberg, Joakim Olsson, Staffan Jacobsson, Rickie Hyvärinen.

Publik: 1 370

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Internationellt: Nu står det klart att det tidigare uppskjutna världsmästerskapet för U19-damerna kommer att genomföras i Uppsala.

Kval SSL: Hagundas insats i de första kvalmötet i bäst av fem mot Warberg skapade många frågor inför returen på onsdagskvällen. Hagunda fick en bra start, tappade men återtog matchen och kvitterade matchserien till 1-1.

Slutspel: Sirius förlorade tisdagens kvartsfinal hemma mot KAIS Mora med 3-6, därmed har Mora skaffat sig en "matchboll" inför hammamötet på fredag i matchserien som bara har bortasegrar hittills. 

Slutspel: Sirius kvitterade KAIS Moras ledning till 1-1 i kvartsfinalserien efter seger i kvällens match med 4-5 på bortaplan.

Kval Superligan: Hagunda besegrade AIK i den avgörande matchen om vem som skall gå till kvalfinal om en plats i SSL. Hagunda visade bra lagmoral efter att ha tappat en ledning med 4-0 till 4-4, och kunde till slut vinna med 8-4.

Slutspel: Sirius föll mot KAIS Mora med 3-6 när den första matchen i kvartsfinalserien i bäst av fem avgjordes.

Kval Superligan: Hagunda har tre raka förluster mot AIK den här säsongen och hade kniven på strupen i den andra kvalmatchen i bäst av tre när lagen möttes på onsdagen. Efter en formidabel insats i de första två perioderna kunde man hålla undan och kvittera till 1-1 i matcher efter seger med 11-8.

Superligan: Sirius grejade nytt kontrakt trots förlust mot Mullsjö, Dalen gjorde nämligen sitt och vann mot Höllviken som hade gått förbi Sirius vid en seger.

Superligan: Sirius låg under med 2-1 borta mot Karlstad, men en mäktig målexplosion i inledningen av tredje perioden vände matchen till seger med 4-6.

Superligan: Det såg ut att gå till förlängning mellan Sirius och Malmö, men med drygt två minuter kvar av slutperioden gjorde Jonna Vuontisvaara sitt andra mål i matchen och ledning 3-2 som till slut blev 4-2 efter mål i tom bur av Maja Brodin.