Skriv ut denna sida
Fredrik Holtz gjorde tre mål för Storvreta. (Foto: Peter Bohlin) Fredrik Holtz gjorde tre mål för Storvreta. (Foto: Peter Bohlin)

Storvretaseger mot Mullsjö

2014-01-06 - 19:33

Storvreta besegrade Mullsjö med 8-4 på måndagen, efter två målmässigt jämna perioder kunde Storvreta avgöra i den tredje.

 

Drygt tvåtusen personer hade sökt sig till Fyrishov för att se Superligamötet mot Mullsjö och efter första perioden stod det 1-0 till Storvreta som dominerade matchbilden. Målet gjordes av Joakim Olsson som snappade upp en retur på Rasmus Sundstedts skott i den sjätte minuten.

 

Mullsjö vänder med tre mål

När andra halvleken är 20 sekunder gammal sätter Hannes Öhman 2-0 men gästerna kan både reducera och kvittera när sju minuter var spelade. När sedan David Gillek i Mullsjö sätter 2-3 efter 15.13 blir det tyst i hallen, gästerna har vänt matchen.

 

Storvreta är det klart bättre laget men får inte utdelning på sina chanser, det skall dock komma en snabb replik från Fredrik Holtz som sätter 3-3 bakom en skymd målvakt, endast tolv sekunder efter Mullsjös ledningsmål.

 

Kohonen målskytt

Drygt minuten senare sätter Mika Kohonen 4-3 och återställer ordningen inför den tredje perioden. Så långt i matchen hade Storvreta 19-6 i skott vilket speglade matchbilden ganska bra.

 

I den tredje perioden knyter Storvreta ihop säcken och Fredrik Holtz blir tremålsskytt då han även gör 6-3 och 7-3 under perioden. Storvreta vinner perioden med 4-1, de övriga målen stod Hannes Öhman och Joakim Olsson för.

 

Vinner välförtjänt

Man är det bättre laget och vinner välförtjänt, om man skall nämna någonting negativt så är det väl fyra insläppta mål på totalt 11 skott. I Storvreta var som vanligt Henrik Stenberg mycket bra, och kedjan med Joakim Olsson, Rickie Hyvärinen och Albin Sjögren var också bra.

 

I försvaret finns det kanske lite mer att önska en sån här match, men segern var aldrig hotad.

 

Storvreta - Mullsjö 8-4 (1-0, 3-3, 4-1)

Storvretas mål: Fredrik Holtz 3, Joakim Olsson 2, Hannes Öhman 2, Mika Kohonen.

Publik: 2 019

 

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Internationellt: Nu står det klart att det tidigare uppskjutna världsmästerskapet för U19-damerna kommer att genomföras i Uppsala.

Kval SSL: Hagundas insats i de första kvalmötet i bäst av fem mot Warberg skapade många frågor inför returen på onsdagskvällen. Hagunda fick en bra start, tappade men återtog matchen och kvitterade matchserien till 1-1.

Slutspel: Sirius förlorade tisdagens kvartsfinal hemma mot KAIS Mora med 3-6, därmed har Mora skaffat sig en "matchboll" inför hammamötet på fredag i matchserien som bara har bortasegrar hittills. 

Slutspel: Sirius kvitterade KAIS Moras ledning till 1-1 i kvartsfinalserien efter seger i kvällens match med 4-5 på bortaplan.

Kval Superligan: Hagunda besegrade AIK i den avgörande matchen om vem som skall gå till kvalfinal om en plats i SSL. Hagunda visade bra lagmoral efter att ha tappat en ledning med 4-0 till 4-4, och kunde till slut vinna med 8-4.

Slutspel: Sirius föll mot KAIS Mora med 3-6 när den första matchen i kvartsfinalserien i bäst av fem avgjordes.

Kval Superligan: Hagunda har tre raka förluster mot AIK den här säsongen och hade kniven på strupen i den andra kvalmatchen i bäst av tre när lagen möttes på onsdagen. Efter en formidabel insats i de första två perioderna kunde man hålla undan och kvittera till 1-1 i matcher efter seger med 11-8.

Superligan: Sirius grejade nytt kontrakt trots förlust mot Mullsjö, Dalen gjorde nämligen sitt och vann mot Höllviken som hade gått förbi Sirius vid en seger.

Superligan: Sirius låg under med 2-1 borta mot Karlstad, men en mäktig målexplosion i inledningen av tredje perioden vände matchen till seger med 4-6.

Superligan: Det såg ut att gå till förlängning mellan Sirius och Malmö, men med drygt två minuter kvar av slutperioden gjorde Jonna Vuontisvaara sitt andra mål i matchen och ledning 3-2 som till slut blev 4-2 efter mål i tom bur av Maja Brodin.