Skriv ut denna sida
FBC Uppsala jublar efter segern mot Rönnby. (Foto: Stefan Lindgren) FBC Uppsala jublar efter segern mot Rönnby. (Foto: Stefan Lindgren)

FBC Uppsala skrällde mot mästarna

2014-01-04 - 20:26

FBC Uppsala svarade för en riktig knall under lördagen. På bortplan så besegrade man de regerande svenska mästarinnorna Rönnby IBK med 5-2 efter en väl genomförd match.

 

Annars så var det hemmalaget Rönnby som startade bäst. Rönnby gick fram till en 2-0 ledningen i ett tidigt skede av inledningsperioden. Sakta men säkert så jobbade sig Uppsala sig in i matchen. I slutet av perioden tilldelas man en straff som Amanda Delgado Johansson effektivt sätter i nät bakom Mirja Viklund i Rönnby.

 

Matchens delikatess av Sparf

I den andra perioden så fortsätter Uppsala att skapa chanser. Och utdelningen lät inte vänta på sig. Först kom kvitteringen genom Cecilia Erngren och bara sekunderna efter så satte Evelina Sparf 2-3 som var matchens delikatess!

 

Smakstart på tredje perioden

Uppsala fick en smakstart på tredje perioden, Amanda Delgado Johansson utökade ledningen till 4-2. Rönnby försökte komma ifatt men stångade sig blodiga i Uppsalas täta försvarsbox. Uppsala skulle tillslut sätta spiken i kistan då man satte 5-2 i tom kasse genom Josefin Wallberg. Uppsala svarade nog för säsongens skräll i svenska superligan i och med segern över Rönnby.

 

Fortsätter man att spela som idag så kommer flera poäng att ramla in på Uppsalas konto.

 

Bildsvep från matchen: Bildsvep Rönnby - FBC Uppsala

 

Rönnby - FBC Uppsala 2-5 (2-1, 0-2, 0-2)

Målen FBC Uppsala: Amanda Delgado-Johansson 2, Cecilia Erngren, Evelina Sparf, Josefin Wallberg.

Publik: 192


//Stefan Lindgren

Uppsalanyheter
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Internationellt: Nu står det klart att det tidigare uppskjutna världsmästerskapet för U19-damerna kommer att genomföras i Uppsala.

Kval SSL: Hagundas insats i de första kvalmötet i bäst av fem mot Warberg skapade många frågor inför returen på onsdagskvällen. Hagunda fick en bra start, tappade men återtog matchen och kvitterade matchserien till 1-1.

Slutspel: Sirius förlorade tisdagens kvartsfinal hemma mot KAIS Mora med 3-6, därmed har Mora skaffat sig en "matchboll" inför hammamötet på fredag i matchserien som bara har bortasegrar hittills. 

Slutspel: Sirius kvitterade KAIS Moras ledning till 1-1 i kvartsfinalserien efter seger i kvällens match med 4-5 på bortaplan.

Kval Superligan: Hagunda besegrade AIK i den avgörande matchen om vem som skall gå till kvalfinal om en plats i SSL. Hagunda visade bra lagmoral efter att ha tappat en ledning med 4-0 till 4-4, och kunde till slut vinna med 8-4.

Slutspel: Sirius föll mot KAIS Mora med 3-6 när den första matchen i kvartsfinalserien i bäst av fem avgjordes.

Kval Superligan: Hagunda har tre raka förluster mot AIK den här säsongen och hade kniven på strupen i den andra kvalmatchen i bäst av tre när lagen möttes på onsdagen. Efter en formidabel insats i de första två perioderna kunde man hålla undan och kvittera till 1-1 i matcher efter seger med 11-8.

Superligan: Sirius grejade nytt kontrakt trots förlust mot Mullsjö, Dalen gjorde nämligen sitt och vann mot Höllviken som hade gått förbi Sirius vid en seger.

Superligan: Sirius låg under med 2-1 borta mot Karlstad, men en mäktig målexplosion i inledningen av tredje perioden vände matchen till seger med 4-6.

Superligan: Det såg ut att gå till förlängning mellan Sirius och Malmö, men med drygt två minuter kvar av slutperioden gjorde Jonna Vuontisvaara sitt andra mål i matchen och ledning 3-2 som till slut blev 4-2 efter mål i tom bur av Maja Brodin.