Skriv ut denna sida
Visby vann returen mot FBC Uppsala på Gotland. (Foto: Annette Bohlin) Visby vann returen mot FBC Uppsala på Gotland. (Foto: Annette Bohlin)

FBC förlust på Gotland

2013-12-21 - 19:54

FBC Uppsala förlorade på lördagen bortmatchen mot Visby som därmed återtog serieledningen.

 

Visby återtog serieledningen i herrettans östra serie efter lördagens vinst mot FBC Uppsala 9-5. Det var dock Uppsala som började bäst och såg ut att gå mot periodvila med 0-2 efter de första 20 minuterna.

 

Kvitterar med två mål på två sekunder

Jesper Samuelsson inledde med att göra 0-1 i den fjortonde minuten och bara minuten senare utökade FBC till 0-2 genom Mikael Regard. Visby lyckas dock både reducera och kvittera i periodens sista 3 (!) sekunder. 19.57 sätter Jonas Gatu 2-1 och 19.59 kvitterar Wilmer Viinamäki till 2-2.

 

Tre mål i sista minuten

Visby kan sedan gå fram till 4-2 i en period med många utvisningar, FBC Uppsala är dock med i matchen och det smått osannolika händer igen. FBC reducerar till 4-3 när klockan står på 19.04 och kvitterar 19.35 - med en sekund kvar (19.59) sätter Maximilliam Gureng 5-4. Tre mål på 56 sekunder och återigen ett mål av Visby med en sekund kvar.

 

I den sista perioden kan Visby gå ifrån i målprotokollet och till slut vinna med 9-5. Poängbäst i Visby blev Wilmer Viinamäki med 3 mål och 2 assist.

 

Visby - FBC Uppsala 9-5 (2-2, 3-2, 4-1)

Målen FBC Uppsala: Tobias Bengtsson 2, Jesper Samuelsson, Mikael Regard, Jacob Westerberg,

Publik: 440

 

Uppsalanyheter
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Internationellt: Nu står det klart att det tidigare uppskjutna världsmästerskapet för U19-damerna kommer att genomföras i Uppsala.

Kval SSL: Hagundas insats i de första kvalmötet i bäst av fem mot Warberg skapade många frågor inför returen på onsdagskvällen. Hagunda fick en bra start, tappade men återtog matchen och kvitterade matchserien till 1-1.

Slutspel: Sirius förlorade tisdagens kvartsfinal hemma mot KAIS Mora med 3-6, därmed har Mora skaffat sig en "matchboll" inför hammamötet på fredag i matchserien som bara har bortasegrar hittills. 

Slutspel: Sirius kvitterade KAIS Moras ledning till 1-1 i kvartsfinalserien efter seger i kvällens match med 4-5 på bortaplan.

Kval Superligan: Hagunda besegrade AIK i den avgörande matchen om vem som skall gå till kvalfinal om en plats i SSL. Hagunda visade bra lagmoral efter att ha tappat en ledning med 4-0 till 4-4, och kunde till slut vinna med 8-4.

Slutspel: Sirius föll mot KAIS Mora med 3-6 när den första matchen i kvartsfinalserien i bäst av fem avgjordes.

Kval Superligan: Hagunda har tre raka förluster mot AIK den här säsongen och hade kniven på strupen i den andra kvalmatchen i bäst av tre när lagen möttes på onsdagen. Efter en formidabel insats i de första två perioderna kunde man hålla undan och kvittera till 1-1 i matcher efter seger med 11-8.

Superligan: Sirius grejade nytt kontrakt trots förlust mot Mullsjö, Dalen gjorde nämligen sitt och vann mot Höllviken som hade gått förbi Sirius vid en seger.

Superligan: Sirius låg under med 2-1 borta mot Karlstad, men en mäktig målexplosion i inledningen av tredje perioden vände matchen till seger med 4-6.

Superligan: Det såg ut att gå till förlängning mellan Sirius och Malmö, men med drygt två minuter kvar av slutperioden gjorde Jonna Vuontisvaara sitt andra mål i matchen och ledning 3-2 som till slut blev 4-2 efter mål i tom bur av Maja Brodin.