Skriv ut denna sida
Niklas Wik och hans Hagunda vann över Visby. (Foto: Annette Bohlin) Niklas Wik och hans Hagunda vann över Visby. (Foto: Annette Bohlin)

Hagunda vann över serieledarna

2013-12-14 - 22:27

Hagunda tog en imponerande seger i toppmötet mot Visby. Efter en stark sista period besegrade man serieledarna med 8-4.

 

Det tog nästan en hel period innan första målet föll i toppmatchen. Det var Pontus Holmgren som kunde ge sitt Hagunda ledningen med bara 47 sekunder kvar av första perioden.

 

Den andra perioden blev mer målrik och redan efter drygt fyra minuter var det kvitterat. Men 40 sekunder senare tog Hagunda ledningen igen och 13 sekunder senare utökade de till 3-1 genom Niklas Wik.  Visby kom tillbaka och i mitten av perioden kom reduceringen och kort efter även kvitteringen. Niklas Wik gjorde sitt andra mål i perioden och gav Hagunda ledningen igen, men det var Visby som fick sista ordet i perioden och det var helt jämnt inför sista perioden.

 

Hagunda gör sedan en mycket stark avslutande period och gjorde fyra mål jämnt fördelat över perioden. Viktor Strömquist var det som inledde målskyttet när perioden bara var 53 sekunder gammal. 6-4 kom från Fredrik Hasts klubba och några minuter senare presenterade sig Gabriel Oredsson i målprotokollet. Med drygt två minuter kvar av perioden fastställde sedan Mattias Jansson slutresultatet till 8-4.

 

Efter suddenförlusten senast mot Hässelby visade Hagunda åter att de tillhör den absoluta toppen av serien. En match återstår innan juluppehållet, borta mot jumbolaget Hansa-Hoburg.

 

Hagunda – Visby 8-4 (1-0, 3-4, 4-0)

Målen Hagunda: Mattias Jansson 2, Niklas Wik 2, Pontus Holmgren, Viktor Strömquist, Fredrik Hast, Gabriel Oredsson

Publik: 92

 

Noél Alm Johansson
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Internationellt: Nu står det klart att det tidigare uppskjutna världsmästerskapet för U19-damerna kommer att genomföras i Uppsala.

Kval SSL: Hagundas insats i de första kvalmötet i bäst av fem mot Warberg skapade många frågor inför returen på onsdagskvällen. Hagunda fick en bra start, tappade men återtog matchen och kvitterade matchserien till 1-1.

Slutspel: Sirius förlorade tisdagens kvartsfinal hemma mot KAIS Mora med 3-6, därmed har Mora skaffat sig en "matchboll" inför hammamötet på fredag i matchserien som bara har bortasegrar hittills. 

Slutspel: Sirius kvitterade KAIS Moras ledning till 1-1 i kvartsfinalserien efter seger i kvällens match med 4-5 på bortaplan.

Kval Superligan: Hagunda besegrade AIK i den avgörande matchen om vem som skall gå till kvalfinal om en plats i SSL. Hagunda visade bra lagmoral efter att ha tappat en ledning med 4-0 till 4-4, och kunde till slut vinna med 8-4.

Slutspel: Sirius föll mot KAIS Mora med 3-6 när den första matchen i kvartsfinalserien i bäst av fem avgjordes.

Kval Superligan: Hagunda har tre raka förluster mot AIK den här säsongen och hade kniven på strupen i den andra kvalmatchen i bäst av tre när lagen möttes på onsdagen. Efter en formidabel insats i de första två perioderna kunde man hålla undan och kvittera till 1-1 i matcher efter seger med 11-8.

Superligan: Sirius grejade nytt kontrakt trots förlust mot Mullsjö, Dalen gjorde nämligen sitt och vann mot Höllviken som hade gått förbi Sirius vid en seger.

Superligan: Sirius låg under med 2-1 borta mot Karlstad, men en mäktig målexplosion i inledningen av tredje perioden vände matchen till seger med 4-6.

Superligan: Det såg ut att gå till förlängning mellan Sirius och Malmö, men med drygt två minuter kvar av slutperioden gjorde Jonna Vuontisvaara sitt andra mål i matchen och ledning 3-2 som till slut blev 4-2 efter mål i tom bur av Maja Brodin.