I två perioder var det bara ett lag på planen. Gottsunda dominerade och spelade ut Rasbo. Ändå var det gästerna som gick segrandes ur derbyt.
Gottsunda var helt överlägsna i inledningen av derbyt mot Rasbo. Firma Hruby, Berglund och Jonas Lenhammar firade stor triumfer med sitt snabba spel. Rasbo hängde inte alls med och att det bara stor 2-0 till hemmalaget efter den första perioden ska Rasbo tacka duktige målvakten Max Österberg för.
Gottsundas dominans fortsatte i inledningen av den andra perioden och åter var det lagets förstaformation som låg bakom det mesta. Jonas Hruby var strålande och gjorde både 3-0 och 4-0. Först då fick Rasbo få till en ändring av matchbilden och lyckades rubba hemmalagets offensiv. Rasbo började spela mer fysiskt och stoppade Gottsunda högre upp i banan. Det gav även utdelning när Viktor Ekman hittade fram till måltjuven Robin Wallberg som kunde reducera. Två minuter senare reducerade Rasbo ytterligare genom Patrik Jansson.
Gottsunda tog åter tag i taktpinnen och fortsatte att föra spelet. Efter slarv i Rasboförsvaret kunde Hugo Andersson öka på till 5-2. Inte långt efter satte Joakim Berglund 6-2 och absolut ingenting talade för en Rasbo-vändning. Precis innan periodpausen lyckades ändå Patrik Jansson få in 6-3 vilket gav gästerna lite hopp inför den tredje perioden.
Om Gottsunda var det bättre laget i de två inledande perioderna så var det nu helt och hållet Rasbos match. Upphämtningen började med en otrolig soloprestation av Patrik Jansson. Efter att ha grundlurat sin back lättade han upp bollen retfullt i nättaket. Energin som gästerna fick av det målet gick nästan att ta på.
Trots en tvåmålsledning var Gottsunda rejält i brygga och när Robin Wahlberg gjorde 6-5 tvingades tränare Marko Palosaari till time-out. Det hjälpte inte mycket för två minuter senare var det kvitterat. Från att ha varit totalt utspelade hade alltså Rasbo vänt till 6-6 och gick nu för segern.
Med tre minuter kvar av matchen kom ledningsmålet när Mikael Fredriksson stänkte in 6-7. I slutet plockade Gottsunda ut målvakten och fick även chans på spel 6 mot 4 efter en onödig utvisning av Rasbo. Trots det lyckades inte laget få till någon riktigt het målchans och matchen slutade med seger för gästerna.
Det var en galen match som de 134 åskådarna fick bevittna under fredagskvällen. Rasbo hade förmodligen förlorat stort om det inte var för målvakten Max Österberg fina spel i den första perioden samt Rasbos lagmoral. Gottsunda däremot har en del att fundera på till kommande matcher. Det gäller att stå upp när spelet blir mer fysiskt och kraftfullt för då får laget problem. Det visade Rasbo tydligt idag med sin otroliga vändning.
Gottsunda - Rasbo 6-7
Målen Gottsunda: Jonas Hruby 2, Jonas Lenhammar, Viktor Lenhammar, Hugo Andersson och Joakim Berglund.
Målen Rasbo: Patrik Jansson 3, Robin Wahlberg 2, Simon Augustsson och Mikael Fredriksson
Publik: 134