Skriv ut denna sida
Alexander Nilsson i friläge mot AIKs målvakt Oscar Linnér. (Foto: Peter Bohlin) Alexander Nilsson i friläge mot AIKs målvakt Oscar Linnér. (Foto: Peter Bohlin)

Storförlust för blekt Sirius

2017-08-06 - 19:38

Efter sex raka matcher utan förlust kom den till slut, 1-4 mot AIK som var starkare både framåt och bakåt och vann fullt rättvist mot ett blekt Sirius.

 

När AIKs Kristoffer Olsson kommer loss i ett friläge i den 63:e minuten mot målvakten Joshua Wicks tillsammans med Chinedu Ogbuke Obasi och nyligen inbytte Henok Goitom så var det signifikativt för matchen. AIK var större och starkare både framåt och bakåt.

 

Situationen i den 63:e minuten gav AIK två chanser att sätta dit fjärde målet mot ett ihåligt Sirius. Kristoffer Olsson kom för nära Wicks i målet men sekunderna senare kunde inhopparen Goitom brösta in 4-0 i samma anfall.

 

Det var en tung dag för Sirius som innan matchen hade sex raka matcher utan förlust och innehar en välförtjänt topplats i Allsvenskan. Den här dagen kom man inte upp i den nivån som tabellplaceringen visar.

 

AIK tilldömdes en straff i den sjunde minuten, en straff som Chinedu Ogbuke Obasi sköt in till vänster om Joshua Wick i Sirius mål. Nio minuter senare utökade gästerna till 2-0 och innan halvleken var över hade man även gjort 3-0 som blev halvtidsresultat.

 

Sirius hade väldigt svårt att komma in bakom AIKs försvar och skapade således inte särskilt många chanser, när var Alexander Nilsson som fick ett friläge i slutet av halvleken. Målvakten Oskar Linner täckte dock av förtjästfullt så Nilsson kom för nära.

 

I den andra halvleken bevakade AIK sin ledning samtidigt öka Sirius sitt bollinnehav men det kändes aldrig som att man var nära AIK den här dagen. När gästernas fjärde mål föll var matchen definitivt avgjord även om Jesper Arvidsson kunde reducera i den 84:e minuten för Sirius.

 

Fina publiksiffran 6.748 åskådare var på plats och den stora klacken från Solna bidrog till en fin stämning och inramning av matchen. Dock fick den större delen av publiken gå hem besvikna på resultatet 1-4.

 

Sirius ligger fyra i den allsvenska tabellen med 30 poäng efter Malmö (40 poäng), AIK (31) och Djurgården (30), alla tre med en match mindre spelad, det är dock inga dåliga allsvenska lag som man har framför sig.

 

Nästa match för Sirius spelas på lördag borta mot Halmstad med start klockan 16:00.

 

Sirius - AIK 4-1 (0-3)

Sirius mål: Jesper Arvidsson

Publik: 6.748

 

Peter Bohlin
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Elitettan: Uppsala Fotboll hade svårt att få till spelet mot Norrköping och hamnade i underläge med ett mål. Man kom dock tillbaka i den andra halvleken och kunde vända till seger med 3-2.

Damettan: Gusk fotbollsdamer besegrade på lördagen Västerås BK30 hemma på Gamlis IP med 2-1. Uppsalalaget är därmed fortfarande obesegrade och leder serien före Sandviken.

Elitettan: Uppsala Fotboll har fått bästa tänkbara starten på Elitettan. På lördagen vann man andra raka efter segern med 1-0 mot Alingsås på bortaplan.

Elitettan: Uppsala Fotboll som har haft en tuff försäsong vann premiären av Elitettan mot Lidköping med klara 4-1 trots ett tidigt underläge.

Träning: Sirius vann lördagens träningsmatch mot Akropolis med 4-2 på ett kylslaget Studenternas IP. Nyförvärvet Christian Kouakou blev tvåmålsskytt.

Allsvenskan: IK Uppsalas sejour i Allsvenskan blir bara ettårig för på lördagen förlorade man sin elfte raka match när Växjö vann med 0-2 på Studenternas IP.

Allsvenskan: Norrköping tog ledningen med 1-0 men en blixtsnabb replik av Yukiya Sugita som gav kvittering och till slut kunde Sirius egen "Joker" avgöra den svåra bortamatchen genom att göra 1-2. 

Damallsvenskan: Senast Uppsala Fotboll vann i OBOS Damallsvenskan var den tredje augusti, då mot Eskilstuna, inför söndagens match hoppades nog många på en repris.

Allsvenskan: Sirius var mycket nära en seger med 1-0 borta mot Häcken i måndagens allsvenska möte, men en straff i den fjärde övertidsminuten förstörde kvällen för uppsalalaget som fick nöja sig med oavgjort resultat.

Division 1 Norra Svealand: GUSK damer körde över Rimbo i återstarten av damettan och vann på bortaplan med hela 5-0.